8888 8686 8686 8888 8886 8686 De Krijgsgeschiedkundige Afdeeling non het Ilederlandsch-Indische heger. Het Koninklijk Besluit van 11 Januari 1916 No. 3, waarbij eene Krijgsgeschiedkundige Afdeeling in de formatie van den Generalen Staf bij het Nederlandsch-Indische Leger is opgenomen, heeft deze Krijgsmacht met eene nuttige instelling verrijkt en een belangrijken tot dusverre aan die formatie ontbrekenden schakel ingelascht. Bij ervaring wetende, hoe weinig het bestaan van het Krijgs geschiedkundig Archief in Nederland buiten militaire kringen be kend is, terwijl het nog onlangs bij de behandeling der begrooting van Koloniën voor het dienstjaar 1916 bleek, hoe weinig zelfs ka merleden het nut van zoodanig instituut erkenden, vermeenende, dat de studie der krijgsgeschiedenis ook zonder zulk eene instelling voldoende kon plaats hebben, moge het niet ondienstig worden geacht in dit orgaan te ontvouwen, wat zulk eene Krijgsgeschied kundige Afdeeling beteekent, wat ze beoogt, hoe ze werkt en welke resultaten ze behoort af te werpen. Tevens zal daardoor meer waardeering gewekt worden van hen, die er hunne beste krachten aan wijden om voor het tegenwoordige en voor toekomstige ge slachten vruchten te plukken van de ondervinding en lessen uit het verledene. Als toelichting omtrent het ontstaan van het Krijgsgeschiedkun dig Archief in Nederland teekenen wij het volgende aan: Het belang van eene grondige beoefening van de krijgsgeschiedenis werd sinds lang door daartoe bevoegden ingezien en erkend, o.a. in het Koninkrijk Holland door den toenmaligen Minister van Oorlog, Generaal Kraijenhoff, bij de organisatie van zijn depar tement, d.d. 20 Dec. 1807 No. 11. Daartoe behoorde ook de aan stelling van een „Historiograaf", wiens werkzaamheden voorname lijk zouden bestaan in het navorschen van bouwstoffen tot samen stelling van eene volledige krijgsgeschiedenis van het Koninkrijk. De tot bedoelde werkzaamheden aangewezen oud-Kapitein Geor- gy trad echter niet in functie. 955

Indisch Militair Tijdschrift | 1916 | | pagina 19