Alcoholmisbruik in hei 0. I. beger, m Mocht ik in het Augustusnummer van dit tijdschrift eenige gegevens publiceeren over de criminaliteit in het Nederlandsch Indische leger en daarbij de slotsom trekken, dat die criminaliteit in het Europeesch deel der Landmacht in de laatste jaren zich verhoudt tot die in het Oostersch deel als 4 tot 1, thans zij het me vergund nader in te gaan op de vraag, waaraan die voor den Europeaan zoo ongunstige verhouding in hoofdzaak is toe te schrijven. Reeds met een enkel woord stipte ik aan, dat men zich wer kelijk geen diepe kennis over de leer der misdaad behoeft te hebben eigen gemaakt, om na inzage van een bundel strafhoeken van delinquenten naast die van niet-delinquenten tot de conclusie te komen, dat een practisch uitvoerbaar alcoholverbod genoemde verhouding op slag ten gunste van den Europeaan zou veranderen. Het verband tusschen alcohol en misdaad is in de laatste halve eeuw van zoo algemeene bekendheid geworden, dat men zich af mag vragen, hoe het mogelijk is, dat de productie en invoer ervan nog in beschaafde landen, zelf hier en daar onbeperkt, wordt geduld. Het antwoord hierop moet wel zijn, dat men genoemd verbard erkent, doch te weinig interesse heeft voor de vraag en daardoor onkundig blijft over de mate hoever dat verband reikt, zoodat de propaganda, van onthouding- of matigingsbewegingen af stuit op bezwaren van industrie, handel en fiscus, die nu eenmaal gemakkelijk door cijfers kunnen worden weergegeven. En getallen met veel nullen, geldsommen voorstellende, maken licht indruk. Ik meen, dat er geen sprekender bewijs voor de schadelijke wer king van den alcohol is, dan de diepe ellende, die het gebruik ervan in een beperkt gemeenschap, als die onzer Europeesche min dere militairen te weeg brengt. Wanneer we aan de hand van bevoegde beoordeelaars nagaan, welken invloed de drank op den mensch heeft, dan vinden we 963

Indisch Militair Tijdschrift | 1916 | | pagina 27