Alcoholmisbruik in het N. I. Leger. (Sept. 1916. zijn zelfstandigheid wordt beantwoord met onbeschofte, blageerende schimp en scheld explosies, waaraan zonder bedenken met mes en vuisten of door „de boel in mekaar te trappen" kracht wordt bij gezet. Deze karakteristieke, onbeschofte, ongemanierde en groot- sprakige brutalisatie imponeert natuurlijk krachtig en verschaft den alcoholist een bedenkelijke overmacht op zijn omgeving, die in den regel niet genoeg ter zake kundig is om te weten, dat die houding meestal uiterlijk vertoon van een lafaard is." Waar nu prikkelbaarheid en verzetgeest bij den Europeeschen soldaat dikwijls kan of moet worden toegeschreven aan een vrouwenziekte, vergete men daarbij niet de pernicieuse wisselwerking, die er nu eenmaal tuschen venerische ziekten en alcoholgebruik bestaat. Wekt eensdeels alcohol geslachtsdrift op, maakt het daarbij den misbruiker minder kieskeurig bij de keuze van zijn liefdes object en minder behoedzaam tegen het ziektegevaar, aan den anderen kant staat de drank, veelal door de patient gezocht om vergetelheid te zoeken, de genezing in den weg. Is de werking van het gif afhankelijk van den weerstand van den drinker en groeit het alcoholisme als individueel verschijnsel „bij voorkeur op geeigenden bodem", de trefkans van de jenevergiftpijl is in de gelederen onzer Europeesche militairen groot. Het is wel voor niemand verborgen uit welke elementen die geledèren in hoofdzaak zijn samengesteld, hoe de jonge mannen, die de transporten hier uit Europa aanbrengen, voor een aanzienlijk deel, door erfelijke belasting en door de inwerking, die ze ondervonden van het milieu, waarin ze werden groot gebracht, zulk een „geeigenden bodem" met zich meedragen. „Es ist selbstverstandig" schreef Dr. Schwarzwald in het Genees kundig tijdschrift voor Ned. Indië dl. 52 afl. 5 „dass ein grosser Procëntsats dieser Elemente ethisch und psychisch nicht auf der Höhe der socialen Anforderungen Europa's steht und dass es sich oft urn Individuen handelt, die von zu Hause dies schon in der Gruppe der Minderwartigen und Widerstandslosen gehören. Erbliche Be- lastung, Degeneration, Imbecillitat in allen Abstufungen, Alcoholis- mus and antisocialen Gebahren steken auf dem Tagesprogramm. Da Zieken vor unseren Augen die Haltlosen, die Unsteten, die Aben- teurerManner, die auf der heimlichen Scholle nicht reussierten oder durch irgend ein Vergehen - vielleicht ein Verbrechen sich 965

Indisch Militair Tijdschrift | 1916 | | pagina 29