Sept. 1916.J Alcoholmisbruik in het N. I. Leger. dort unmöglich machtenauch psychisch Lüdiertrn seien hier erwahnt Bovengenoemde Dr. van der Hoeven noemt nu als een caracte- risticum van den degeneratieven habitus de verhoogde psychische vulnerabiliteit en special het verminderd weerstandsvermogen tegen den alcohol en betoogt, dat het niet anders dan verklaarbaar is„ dat een van huis uit zwak, vulnerabel zenuwgestel kans loopt spoediger „vergiftigd" te zijn, dan een in aanleg meer valiede; dat dus de gede genereerde kans loopt spoediger dronken te zijn, dan een volkomen normale". Maar ook de volkomen normale man, we weten het, neemt maar al te vaak in zijn strijd tegen klimaat, hitte, vermoeidheid en een- toonigheid en niet te vergeten tegen de ontgoocheling, waarmee bij aankomst hier te Lande nu eenmaal, tengevolge van te mooie voor stellingen over Irdië, velen worden getroffen, tot zijn schade een verkeerd wapen, bij voorkeur alcohol, te baat. Keeren we thans terug tot de criminaliteitsstatistiek! We telden in de laatste drie jaren onder de 570 veroordeelingen van Europeesche militairen er 185 wegens insubordinatie en 60 wegens dienstweigering en wapensabotage. Den militairen lezer is het bekend, dat deze soorten van misdrijven door Europeanen gepleegd worden bijna uitsluitend of onder den invloed van sterken drank, of tenge volge van dien invloed. Wat aangaat gewelddadigheden tegen politie en patrouilles, ik vatte ze in het Augustusnummer samen met andere mishandeling en kwam tot een totaal van 73 veroordeelingen. Waar vechterijen van soldaten onderling meestal disciplinair worden gestraft, kan ik gerust zeggen, dat het leeuwendeel dezer 73 veroordeelingen wegens gewelddadigheden tegen de openbare macht plaats vond. In hoe verre hierbij alcohol een rol speelt, weet een ieder, met name de delinquenten, die zich om strijd er op beroepen „zich niets van het voorgevallene te herinneren". Onder de rest der veroordeelingen van Europeesche minderen waren er 88 wegens dieftal en 51 wegens vergrijpen door mij samengevat onder de benaming „onrechtmatige verrijking middels bedrog". Over het verband tusschen deze 144 frauduleuze hande lingen en den alcohol kan ik me natuurlijk niet positief uitlaten. 966

Indisch Militair Tijdschrift | 1916 | | pagina 30