Alcoholmisbruik in het N. I. Leger. [Sept. 1916. tevens door de ouderen een beminnelijk inviteerende dwang op hen wordt uitgeoefend om „niet zoo flauw" te zijn, enfin, om te drinken. Trouwens juist de trouwste jenevergasten der cantinezijn habitué in de kampong. Het gaat hier echter niet om te redden, doch om te voorkomen. Juist terwijl ik met dit artikel bezig ben, krijg ik onder oogen het 9de nummer van de eerste jaargang van het Orgaan der N. 1. Officiersvereeniging, waarin een lezenswaardig opstel over het thans geldend disciplinaire strafstelsel door J. G. In verband met de omstandigheid, dat de strafhoeken van hen, die in de tweede klasse van militaire discipline of in Ngawi terecht komen, wemelen van provooststraffen, zegt deze schrijver, „waaraan heeft hij dat te danken? In 99% van de gevallen aan den drank. Het is een heel gewoon verschijnsel, dat in een militaire cantine van een garni zoen als Tjimahi aan het eind van het jaar blijkt, dat gedurende het afgeloopen jaar 300000 (drie honderd duizend) borrels jenever werden verschonken" en verder wijst J. G. op het thans nog vigeerend Reglement op de militaire sociëteiten (alg. order 1881 no. 46 art. 6), blijkens welk wettelijk voorschrift van de overwinst der cantines onder meer het onderhoud van de bibliotheek der mi litaire strafgevangenis te Tjimahi wordt bekostigd Kan het hoonender, lezer? En ook in dat artikel las ik de opwekking: „Kom, laten we er toch het mes inzetten, de wonde plek uitsnijden, alleen dan is algeheel herstel van den patient mogelijk. Gaf niet Engeland al kort na het uitbreken van den oorlog het voorbeeld van een algeheel alcohol verbod voor het leger, Rusland volgde met een verbod van wodka en Frankrijk schafte de absint in het leger af. Waarom zou de Ned. Indische regeering niet voor het leger de alcohol kunnen afschaffen, in de eerste plaats een verbod tot verkoop in de cantines uitvaardigen, eerst dan hebben deze het recht om militaire sociëteiten genoemd te worden". Ja, waarom niet, om de kampong? Men stelle zich voor, drie honderd duizend borrels jenever clandestien geschonken in de kam- pongetjes nabij de kampementen van Tjimahi! Men beteugele het kwaad in eerste plaats door niet meer in de cantine te laten tappen, verscherpe het toezicht op clandestiene drank verkoop en stelle, zoo noodig, niet alleen het misbruik maar ook het 969

Indisch Militair Tijdschrift | 1916 | | pagina 33