Vesting- of zmare artillerie en het /K/k daarbij in te deelen materieel. In het artikel „De Spaansche Vesting-artillerie bij Santiago de Cuba" April afl. I.M.T. heeft de Heer Dormaar een voorbeeld ge geven van een minder goed gebruik van tijd en geld bij een deel der Spaansche weermacht, dat bijna geheel op onze Vesting-artillerie van toepassing kan worden geacht. Wie zich aan een ander spiegelt, spiegelt zich zacht, ergo moderniseering van onze Vesting-artillerie is een dringend vereischte. Onze geachte hoofdredacteur legt er bovendien nog eens den nadruk op in het artikel voorkomende in de Meiaflevering, „Hoe zal ons huidig leger Java verdedigen". (BIz. 489). Alhoewel bij die moderniseering aankoop van modern geschut een voorname plaats inneemt, kan er, in afwachting van het mo ment waarop dat mogelijk zal zijn reeds veel worden verricht, opdat bij de aankomst van het nieuwe materieel organisatie en geoefendheid zoodanig zijn, dat dit onderdeel van het wapen dan ook geheel modern is en niet nog eens begonnen moet worden met zich aan het nieuwe materieel aan te passen. Ook kan het geschutvraagstuk reeds zoodanig zijn bestudeerd, dat, wanneer geschut kan worden aangekocht, onze eischen geformuleerd zijn. Een schijnbaar onbeteekende, doch misschien wel een van de meest ingrijpende verbeteringen, is een naamverandering. Dit kan reeds dadelijk geschieden. Wij beschikken voor de verdediging van Java op het oogenblik slechts over een veldleger, terwijl be zettingstroepen vrijwel ontbreken. Beschikt men dus zooals het geval is, behalve over het personeel van de veld- en bergartillerie, nog over een zeker aantal artilleristen, dan is het gewenscht, dat deze in de eerste plaats zoo zijn uitgerust, dat zij het veldleger overal steun kunnen verleenen, waar dit laatste meent het gevecht 1) Het zal velen verwonderd hebben, dat daartoe niet reeds dadelijk na het uitbreken van den oorlog, bijv. in Amerika is overgegaan. Red. 971 v/\y

Indisch Militair Tijdschrift | 1916 | | pagina 35