Sept. 1916.] Vesting of zware artillerie en het daarbij te moeten aanbinden. Daarbij is het onverschillig of dit gevecht aanvallend dan wel verdedigend wordt gevoerd. Wordt het veldleger in zijn laatste reduit teruggeworpen, dan zal de artillerie in zijn geheel meer Vestingartilleristisch optreden. Personeel, dat geoefend is en bewapend, met het oog op een optreden in niet voorbereide stellingen, zal in een voorbereide stelling geen slecht figuur slaan, en haar zekerheid van optreden zien stijgen eiken dag, dat haar meer tijd gegund wordt, de tijdelijke maatregelen meer (joeltreffend te maken. Omgekeerd is dat echter niet het geval. Kan men dus niet beschikken over zware artillerie en vestingartillerie, dan dienen de aanwezige artilleristen in de eerste plaats te worden gebruikt als zware artillerie, en dus als zoodanig worden bewapend en geoefend. Voert men de naamverandering nü reeds door, dan krijgt men nog meerdere voordeelen en wel, het veldleger wordt eraan herin nerd, dat er nog meer dan de veld- en bergartillerie is, die haar steun kan verschaffen, Al zal dat voorloopig nog met minder doeltreffende middelen zijn n. 1. als autobatterijen van 7, 5cM.L/30, mobiele batterijen van 7 cM. L/28 en 12 cM. Hw, alle beetjes helpen. Weet eenmaal het veldleger, dat het in ieder geval ook buiten de stellingen iets te maken heeft met de zware artillerie en omgekeerd, dan zal het veldleger wel eischen, dat de in de regle menten vastgelegde wijze van optreden geschikt is voor het gebruik in den bewegingsoorlog De zware artillerie zal trachten aan dien eisch te voldoen en haar oefeningssysteem zoodanig wijzigen, dat het gebruik van het aanwezige geschut aan dien eisch kan voldoen. Daarbij kunnen dan vele gegevens worden verzameld, bijv. welk geschut uit een tactisch oogpunt moet worden aangekocht en hoe de organisatie moet worden ingericht. Een tweede voordeel is, dat al spoedig zal blijken, de onmogelijk heid, dat de landartillerist behalve op zijn tijd veld-artillerist en officier van de zware-artillerie (om van de technische inrichtingen en de trein nog maar niet te spreken) ook nog kust-artiilerist kan zijn Te Soerabaja bedient de marine wel de kustbatterijen, waarom elders niet? M. i. moet dat overal worden doorgevoerd, waar artillerie is op gesteld, met het doel een haven te verdedigen tegen een aanval van de zeezijde. Voor de marine is het bovendien een voordeel, wanneer er voor haar meerdere diensten aan den wal te verrichten 972

Indisch Militair Tijdschrift | 1916 | | pagina 36