Sept. 1916.] Vesting- of zware artillerie en A. Een lang snelvuurkanon met groote dracht, goede G. K. werking op 80( 0 M. B. Een lang kleinkaliber snelvuurkanon met goede G. K. wer king op 6000 M. C. Een krombaansnelvuurhouwitser met goede G. K. werking op 6:00 M., groote mijnwerking op afstanden practisch zoo groot mogelijk, groote invalshoek voor het projectiel. Aan al deze vuurmonden moet voor de verdediging de eisch gesteld worden, dat zij voldoende beweegbaar zijn om tijdig inde gewenschte opstellingsplaatsen aan te komen. Bij eene aanvallende beweging onzerzijds zullen wij evenals andere legers behoefte gevoelen aan een krombaanvuurmond ter bestrijding van 's vijands veldartillerie en van de troepen achter steile dekkingen opgesteld. Van deze vuurmonden worden naast voldoende beweegbaarheid geeischt: een goede G. K.-werking op 4 a 50C0 M. afstand en tevens een groote invalshoek voor het projectiel. Daarvoor is een dracht van minstens 7C00 M. noodza kelijk, terwijl het gewenscht is, dat met schootshoeken van ongeveer 40 graden kan worden gevuurd. Ook een lang kanon met groote dracht kan niet worden gemist. Reeds in de Balkanoorlogen hebben die niet alleen hun bruikbaar heid bewezen, maar min of meer hun onmisbaarheid. Dezelfde ballistische eischen zijn hier te stellen als voor den langen vuurmond, noodig bij de verdediging. Mocht het gelukken den vijand geheel in de verdediging te dringen, dan zal een zware houwitser mét groote mijnwerking zijn nut kunnen bewijzen ter bestrijding van 's vijands verdedigende loopgraven en van zijn zware artillerie. Ook voor deze houwitser komen de ballistische eischen overeen met die, welke gesteld werden bij de verdediging. De voornaamste kwestie bij den aanval is echter de mobiliteit. Welke eischen moeten daarbij worden gesteld? M. i. de volgende: wat betreft de lichte veldhouwitser gelijk aan die van de veldartil lerie (c. q. bergartillerie, waarover later). Aangezien dit geschut ook langs secundaire wegen en in het terrein beweegbaar moet wezen is autotractie uitgesloten. Gebruikt men Australische paarden, dan kan het voertuiggewicht natuurlijk grooter worden dan wanneer 978

Indisch Militair Tijdschrift | 1916 | | pagina 42