slechts inlandsche paarden worden aangewend. Toch vermeen ik, dat de tegenwoordige moeilijkheden met het verkrijgen van voldoende hoeveelheden Austr. trekmateriaal bewijzen, dat wij nog lang niet zoo ver zijn, dat ook voor de nieuwe batterijen ongestraft daarop gerekend kan worden. Wij zullen dus aanvankelijk met inlandsche paarden moeten werken, al zal het aanbeveling verdienen er bij de aanschaffing van het materieel op te rekenen, dat t. g. t tot grootere paarden kan worden overgegaan. Proeven, indertijd genomen, en de uitslag van de proeven ter bespanning van de 2e Afd. G. T. met inlandsche paarden hebben uitgewezen, dat een vuurmond nog voldoende mobiel is, wanneer het voertuig 1500 Kilo weegt. Bovendien bleek, dat het de mobiliteit niet schaadde, wanneer daarbij het voorwagengewicht werd vermin- dere tot ongeveer 1/3 van het totaal gewicht. Dit wil echter nog niet zeggen, dat in die richting nog niet verder kan worden gegaan, doch dat zou nog moeten worden uitgemaakt Wil men ook bij de bergartillerie krombaanvuurmonden mede voeren, dan gelden voor de gewichten van de draaglasten dezelfde eischen, als indertijd voor de nieuwe bergartillerie werden gesteld. Wanneer het zware materieel bij den aanval in werking moet worden gebracht, zullen troepenmassa's van zoo groote sterkte optreden, dat langs of in de nabijheid van een hoofdweg moet worden geageerd. Autotractie zal dus mogelijk zijn, terwijl maat regelen moeten worden genomen om het geschut ook kort nabij deze wegen in het terrein te kunnen opstellen. Aan de eischen genoemd op blz. 977 en 978 moet dus worden toegevoegd: ad. A en C voldoende mobiel voor het vervoer met autotractie, terwijl het ook mogelijk moet zijn het over kleine afstanden door het terrein en langs secundaire wegen te vervoeren. D. Een veldhouwitser met goede G K. werking op 4CC0 a 5000 M. op doelen achter steile dekkingen, met een voertuiggewicht van 1500 Kilo. De Vesting-artillerie beschikt nu over een zeer groot aantal min of meer moderne vuurmondsoorten, de vraag is echter in hoeverre zij aan de gestelde eischen kunnen voldoen. Aan lang geschut is aanwezig: 979 HET DAARBIJ IN TE DEELEN MATERIEEL [Sept. 1916.

Indisch Militair Tijdschrift | 1916 | | pagina 43