Sept. 1916] Vesting- of zware artillerie en lijk, dat de Bandoengsche en Soekaboemische vrijwilligerscorpsen zich oefenen in het bedienen van deze kanonnen. Aan krombaanvuurmonden beschikken wij slechts over de Hw. van 12 cM. en de Mr. van hetzelfde kaliber. De eerste is een ballistisch vrij hoog staande vuurmond, doch jammer genoeg geen snelvuurkanon en zeer weinig mobiel. Bovendien voldoet hij niet aan de eischen sub C. en is dus slechts voorloopig bruikbaar als mobiele houwitser, in welke functie hij zoo spoedig mogelijk zal moeten worden vervangen om dan als reserve te worden be waard. De mortier van 12 cM. A. is onbruikbaar, tenzij misschien als loopgraafmortier. Hieruit volgt, dat aangeschaft zullen moeten worden vuurmonden, die voldoen aan de eischen sub. A., C. en D. De vraag is nu, zijn vuurmonden, welke aan deze eischen vol doen, bestaanbaar? De geschuttechniek stond reeds vóór den oorlog wat het ballistisch gedeelte betreft op zoo'n hooge trap van volmaking dat daarin wel weinig verandering zal worden gebracht. Men kan dus ter beantwoording van de vraag gebruik maken van de geschuttypen, welke kort voor den strijd door de groote geschutfabrieken werden aangeboden, of in de verschillende rijken waren ingevoerd Zie het overzicht op voorgaande blad zijde. Uit den staat blijkt, dat voorzoover het de lichte veldhouwit- sers betreft, de 10,5 cM. Hw. van de firma Ehrhardt aan den eisch maximum dracht 7000 M. voldoet. De verschillende getallen voor de andere firma's loopen zoo weinig uiteen, dat het hun niet las tig zal vallen door opvoer van aanvangssnelheid, dan wel van projectielgewicht en gasdruk, doch steeds met behoud van het vuurmondgewicht, eveneens aan dezelfde eischen te voldoen. Het voertuiggewicht van deze vuurmonden stijgt echter aanmer kelijk boven het gestelde maximum van 15C0 Kilo. Algemeen wordt als gewicht van het vurende stuk aangegeven ongeveer 1 IOC K.Gi Vermindering daarvan is niet mogelijk. Zoekt men het in een lichte- ren vuurmond, dan moet men van de ballistische eischen te veel laten vallen; tracht men door vermindering van affuitgewicht het schietgestel lichter te maken, dan krijgt men hetzelfde, als zich bij het tegenwoordige veldkanon heeft voorgedaan, namelijk een onvoldoend sterke constructie. Bij een totaal voertuiggewicht van 982

Indisch Militair Tijdschrift | 1916 | | pagina 46