HET DAARBIJ IN TE DEELEN MATERIEEL. [Sept. 1916. daarentegen bij het gebruik als zware houwitser in het doel een onvoldoende uitwerking verkrijgt (wat wel erg is), is het uit finan- ciëele overwegingen voor kleine landen met goede wegen nog wel te verdedigen, omdat daar bij een mogelijken aanval nog wel vesting- geschut zal zijn aan te voeren (b. v. 15 cM. K. in Holland). Voor Ned. Indië lijkt het mij echter in het geheel niet gewenscht. Wat de bewegelijkheid van de zware vuurmonden aangaat, werd aangenomen, dat autotractie kon worden aanvaard. Gewichten van 2200 K. G leveren daarvoor wel geen bezwaar. Kon dus steeds autotrekkracht worden aangewend, dan zou voor den langen vuur mond ook nog wel een zwaardere kunnen worden aangeschaft. Immers, wanneer de zware artillerie eenmaal in werking treedt, zal een ballistisch overwicht buitengewoon veel waard zijn. De vuur monden zullen echter voor de opstelling in veld- en verzwaarde veldstellingen langs tweede klasse wegen het terrein in moeten worden gebracht, en zelfs al vervoert men dan het kanon op een kanonwagen, dan zal het geheel toch te onhandelbaar worden. Om in bovengenoemd geval een nog voldoende beweegbaar samenstel te krijgen, zal het voertuiggewicht beneden de 2C00 Kg. moeten blijven. De vuurmond van het kanon van 10,5 cM L/30 weegt 1050 K.Gdie van 15 cM. Hw. 850 KG,, terwijl de affuiten ongeveer 1350 KG. wegen. Vervoert men de vuurmonden dus op aparte wagens, die ongeveer 300 K. G. zullen moeten wegen, en met de voorwagens, die de geschutfabrieken er algemeen voor ontwierpen, dan krijgt men voertuigen van: Hw. op kanon wagen met voorwagen 1440 Kg. 10,5 L, 1950 Affuit houw. met voorwagen 1640 10,5 1640 Daarbij zal het noodzakelijk zijn bovengenoemde kanonwagens en voorwagens, met de benoodigde trekkracht, hetzij Austr. (indien aanwezig) of inheemsche paarden, hetzij trekossen, te bezitten om ze op een gemakkelijke wijze te bestemder plaats te brengen. De Duit- schers en Oostenrijkers sleepten echter wel hun zware houwitsers met een voertuiggewicht van 2650 Kg. door de meest onher bergzame streken van Servië Moet de zware artillerie in wer- 1) Ook buiten de wegen? Red. 985

Indisch Militair Tijdschrift | 1916 | | pagina 49