[Sept. 1916. eenheidsprojectiel zal, naar de berichten luiden, waaronder ook min of meer officieele, veel moeten worden gewijzigd. (Jit dit alles blijkt, dat een verhandeling over de al of niet in te voeren projec tielsoorten nog geen zin heeft. Evenmin een bespreking van de munitieuitrusting, teneinde daaruit een overzicht te kunnen krijgen van de afmetingen, die munitie-colonnes en treinen zullen moeten krijgen.1) Rest nog de houwitsers en mortieren van kalibers van 21 cM. en meer, alhoewel deze laatsten feitelijk niet tot de zware artillerie van het veldleger mogen worden gerekend. Houdt hier voor ons de mogelijkheid op, en komen wij in het rijk der fantasie? Vuurmond en affuit van een 21 cM. Hwr. wegen resp. 2100 en 3200 Kg. Tijdens de proeven met autotractie heb ik het kanon van 10,5 cM L/35 zien verslepen, dat met zijn affuit ongeveer 3100 Kg. weegt, en dat ging. Maar vermoedelijk zijn er voor ons leger andere en' meer noodzakelijke dingen aan te schaffen, zoodat, zoolang dat leger zijne tegenwoordige sterkte behoudt, aanschaffing van zware mor tieren nog niet wenschelijk voorkomt. Mocht echter op een gegeven moment behoefte worden gevoeld aan artillerie, waarmede een gelande vijand in zijn landingsplaats kan worden aangetast, nadat hij in de gelegenheid is geweest die te versterken, dus wanneer het leger belangrijk is uitgebreid, dan zijn deze mortieren daarvoor de aan gewezen vuurmonden. Met deze vuurmonden zal kunnen worden bereikt, dat de kroon op het werk wordt gezet en de invaller van Java wordt verdreven, hetgeen zonder die artillerie wel niet mogelijk zal zijn. Bestaat dus de kans, dat wij aan die verdrijving kunnen denken, dan zullen de millioenen, die dat alles gekost zal hebben, nog met eenige moeten worden vermeerderd, aangezien zij anders toch te vergeefs werden uitgegeven. Soerabaja, Mei 1916. W. J. RINKEL. /ste Luit. Art. 1) Maar wel van de inrichtingen tot aanmaak van groote hoeveelhe den munitie in het eigen land gedurende den oorlog. Red. 987

Indisch Militair Tijdschrift | 1916 | | pagina 51