Terreinvoorstelling op kaarten. [Sept. 1916. mand geweest, die niet geloofd heeft een doelmatiger schaal te kunnen ontwerpen, zelfs binnen de grenzen van hetzelfde principe, nl. het onderkennen en onderscheiden der hoogtegordels door con- trasteerende wisseling der kleuren. Zelfs H. Ravenstein geeft in zijn interessante studie „Kritische Betrachtungen über Vor- und Nachteile von Aeronautischen Land- karten, gedruckt in Höhenschichtenmanier, System Major von Papen und gewöhnlicher braun getönter Manier" in de bijgevoegde „Hö- henschichtenkarte von Rheinhessen", als systeem Papen niet de PAPEN'sche kleurenvolgorde, maar van onder naar boven de schaal wit, groen, wit, witgeel, rose, lichtblauw, geel, lichtoranje, violet, blauwgroen, wit, rose, donkerblauw, oranje. Peucker komt, naar een systeem zoekende, tot de conclusie, dat voor hoogtezönenkaarten volgens het systeem der kleurwisseling met contrasten, al dadelijk uitgesloten is, hetgeen Papen en Raven stein zich reeds voor een halve eeuw tot doel gesteld hadden en waaraan de voorstelling van de derde afmeting op de luchtvaart- kaarten der toekomst ook moet voldoen, nl. algemeene uniformiteit in de chromatische weergeving der hoogtegordels. Hij stelt de tischen, dat de contrasten van de zönekleuren bij gewoon lamplicht niet aan scherpte verliezen mogen, dat de kleuren doorzichtig zijn en niet zoo donker, dat het schrift onleesbaar wordt. Blauwe tinten moeten ver van de zee verwijderd zijn, zwaardere en roodachtige tinten mogen niet gebruikt worden voor de zónen met dichte bevolking en zulks met het oog op het vermiljoen van de aeronautische signatuur, dat, om goed uit te komen, een zacht grijzen, blauwen of groenen ondergrond moet hebben. Als geestelijk vader van de methode van den geleidelijken over gang moet beschouwd worden de Oostenrijksche generaal T. von Hauslab, die haar in 1828 als leider van de Turksche stafschool te Konstantinopel en daarna bij het onderwijs aan de Academie voor ingenieurs te Weenen op uit de hand gekleurde kaarten toe gepast. Hij koos het systeem hoe hooger, hoe donkerder en wel, omdat de dalen en laagvlakten dichter bewoond zijn, zoodat bij de toepassing van de omgekeerde volgorde, de beschrijving moeie- lijker te lezen zou zijn. Hauslab staat zoowel een mono- als een polykleurige schaal 943

Indisch Militair Tijdschrift | 1916 | | pagina 5