Sept. 1916.] Uit de Practijk. is de inlandsche vijand zelf. En hij juicht het opgewekt toe, dat men, al is het getij nog niet verloopen, bereids doende is de bakens met bekwamen spoed te verzetten. Des ondanks. geeft acht"! Asymptoot. De „5lorm-Kmg" lantaarn. Toen mü eenige maanden geleden de prijscourant van de firma J. Rute te Soerabaja in handen kwam, viel mijn aandacht op een lamp, de „storm-king" lantaarn die mij toescheen een wellicht bruikbare lamp te kunnen zijn voor patrouilles en meerdaagsche oefeningen. Op doorreis te Soerabaja vertoevende kon ik de lantaarn zelf nader bezien en leek ze betrouwbaar genoeg om er een proef mee te wagen. Sedert bevindt de lantaarn zich in mijn bezit en werd ze gedurende eenige maanden vrijwel dagelijks gebruikt en gezien de praktische bruikbaarheid komt 't me gewenscht voor hieraan meerdere bekend heid te geven. De eischen waaraan elke veldlamp (ook stormlantaarn) redelijker wijze moet kunnen voldoen zijn o.a: le ongevoeligheid voor weersomstandigheden, 2e solide zonder te zwaar te zijn, 3e geen glas werk, 4e zuinig olieverbruik, 5e voldoende lichtsterkte, 6e gemakkelijke verplaatsbaarheid (vervoerbaarheid), 7e de gebezigde brandstof moet overal verkrijgbaar zijn, 8e defecte onderdeden moeten verwisseld kunnen worden. Gaan we voor de veel gebruikte en alom bekende petroleumveld- lamp eens na, in hoeverre ze aan bovengenoemde eischen voldoet. ad le. Hierover kunnen we kort zijn. We weten allen uit onder vinding, hoe hinderlijk een weinig wind kan zijn, terwijl bij de minste regen de lamp buitenshuis absoluut onbruikbaar is. ad 2e. Eenvoudig van constructie zijnde gaat hieraan een voldoende soliditeit gepaard ad 3e. Wel 't meest zwakke punt van de petroleumveldlamp is het lampenglas, dat een zorgvuldige verpakking (in de blikken bus met vilt voor 2 glazen) en behandeling vereischt, terwijl knappen dikwijls voorkomt, ad 4e. Zonder bepaald zuinig te branden valt hierover niet te klagen, ad 5e. De maximum lichtsterkte kan geschat worden op- :6 Ned. K., hoewel deze lichtsterkte belangrijk minder is bij ongunstige weersomstandigheden (stoomen). ad 6e. De petroleumveldlamp is een staande lamp en als zoodanig ongeschikt om als lantaarn gebezigd te worden. 996

Indisch Militair Tijdschrift | 1916 | | pagina 60