Uit de Practijk. [Sept. 1916. ad 7e. Als brandstof is de petroleum wel de meest gewenschte, daar deze vloeistof tot in de kleinste nederzettingen verkrijgbaar is. ad 8e. Buiten de lampeglazen doen zich in het algemeen geen defecten voor en is voor deze lamp deze eisch niet zoo klemmend. Concludeerende zouden we dus kunnen zeggen, dat de petroleum- veldlamp als binnen-lamp redelijk voldoet, alhoewel het wenschelijk zou zijn de lichtsterkte te verhoogen Als buiten-lamp (lantaarn) evenwel is ze geheel "onbruikbaar. Beschouwen we nu de „Storm-King" lantaarn dan valt't enorme voordeel, dat ze zoowel voor staande als voor hanglamp is ingericht, al dadelijk in het oog. Middels den beugel 18 (zie figuur op bldz. 1000) kan men de lantaarn meedragen, waar men ze wenscht te gebruiken. Verder zijn door de absolute afsluiting van het licht, invloeden van regen en wind geheel uitgesloten. Als proef hing ik de brandendel lantaarn geruimen tijd in een hevige stortbui, zonder dat dit eenigen nadeeligen invloed had. Probeer dit eens met onze petroleumveldlamp, ze doorstaat de proef geen secunde. De lichtsterkte is in maximum op 300 Ned. kaarsen te stellen, naar gelang den druk, dien men pompt. Een regeling der lichtsterkte tot elk minimum is hierbij mogelijk tzie bijlage I op bldz. 999). De inrichting met mica-ballon voorkomt breuk. Als brandstof kan zoowel gasoline als petroleum gebezigd worden, terwijl het reservoir van 1 L. inhoud een brandtijd toelaat van 10 a 12 uur. Waar men slechts zelden de maximum lichtsterkte noodig heeft, spreekt 't van zelf, dat practisch gesproken op een dubbele brand tijd kan gerekend worden. Verder is de lantaarn geheel gevaarloos "en lekt ze niet, wat; nog al eens plaats heeft bij onze veldlamp. Ze is dadelijk voor gebruik gereed en kan zonder eenige voorbereiding vervoerd worden (geen uit elkaar nemen en in elkander zetten.) Zooals bij elke gas-lamp is bij deze Jantaarn een vóórver war- mig noodig middels spiritus, doch het minimaal spiritusverbruik en het feit, dat de vóórverwarming plaats heeft binnen de afgesloten brandruimte, maken dat hiertegen geen ernstig bezwaar kan ge maakt worden. Bij petroleumverbruik is uit den aard der zaak een weinig meerder spiritusverbruik noodig. 't Eenige zwakke punt in deze lantaarn is het kousje, en opper vlakkig zou hiermede de lamp veroordeeld zijn. 't Is mij echter gebleken, dat dit in de praktijk buitengewoon meevalt. Ze is vrijwel bestand tegen niet al te ruwe schokken en 't verbruik van 3 kousjes in ruim 4 maanden (zonder nu bepaald voorzichtig te zijn geweest) stemt tot tevredenheid. Bovendien is 't meevoeren van 997

Indisch Militair Tijdschrift | 1916 | | pagina 61