Sept. 1916.] Uit de Practijk. Bet Uerspreiden dqu de gesloten Sectie. Toen ons laatste R. I. I uitkwam, bleek het, dat er bij de toepas sing van Hfdst III, „de verspreide orde", verschillende opvattingen mogelijk waren en nog bestaan ze, b.v. bij het verzamelen van de verspreide sectie. Dit kan n.m m. niet voor een exercitieregle ment, en mogelijk is er ook reeds een redactiewijziging van enkele artikelen in bewerking; doch ik geloof, dat velen het zouden toejui chen, wanneer in datzelfde wijzigingsblad een meer ingrijpende verandering voorkwam. Ik heb n.l. op het oog art. 111, „Het verspreiden van de gesloten sectie," en wel het eerste gedeelte daarvan: Uit de flankformatie. Volgens het daarin voorgeschrevene wordt de achterste brigade, alvorens zij verspreidt, door haren c'. naar rechts of links van de voorste geleid, alnaarmate het commando van den sectie c'. aangeeft. Deze beweging nu. is naar mijne bescheiden meening, te ingewik keld en te lastig uitvoerbaar om een sectie steeds vlug uit elkaar te krijgen, en ik zou dan ook willen voorstellen de gesloten sectie te doen verspreiden op het simpele c° „Verspreiden" (al of niet on der bijvoeging van de tusschenruimte) en dit te doen uitvoeren door het geheele linker gelidjinks te laten opmarcheeren en rechts hetzelfde. De voorgeschreven wijze immers verplicht den sectie c'. om bij het uitspreken van zijn commando erop bedacht te zijn, dat zijn sectie na het verspreiden zich voor het grootste deel zal uitstrekken naar de bevolen zijde, m.a.w. hij moet bij de te bevelen zijde reke ning houden met de ruimte, die het terrein of nevenafdeelingen hem aan die zijde toestaan. Met deze ruimte moet hij natuurlijx ook wel rekening houden bij elke andere wijze van verspreiden, doch het lijkt mij veel gemakkelijker de breedte van de verspreide sectie te beoordeelen, als zij (nog gesloten zijnde) ongeveer achter het mid den van de haar toegestane ruimte staande, na het verspreiden zich evenveel links als rechts zal uitstrekken, dan wanneer men zooals nu berekenen moet dat '/3 deel links (rechts) en 2/3 deel rechts (links) zal komen. Bij de voorgestelde methode (dus links en rechts opmarcheeren) toch, overziet de sectie c'. de lengte van het deel dat links (rechts) komt, want dat is de diepte van zijn sectie; bij de voorgeschreven wijze van uitvoering ziet hij die lengte niet vóór zich en kan er zich dus lastiger een denkbeeld van vormen. Een nadeel der tegenwoordige methode, dat mij herhaaldelijk op viel, is het volgende. De sectie marcheert, als spits b.v., langs een paardenpad dat, zooals in deze streek bijna regel is, aan beide zijden begrensd wordt (1) Ik zag dit hoofdstuk zelfs bij eenzelfde korps door 3 compagniën een tijd lang op 3 verschillende manieren toepassen 1002

Indisch Militair Tijdschrift | 1916 | | pagina 66