Sept. 1916.J een sectie, verspreidende volgens het reglement, ook kwetsbaarder is tijdens de uitvoering, daar zij als doel vertoont een kleine tirail leurlinie met een daarachter bewegend klompje. Ben ik wellicht wat lang van stof geweest over een zoo klein onderdeel, het komt dan omdat ik juist dit het belangrijkste onder deel van „Hfdst. III" beschouw, daar het m. i. het meest zal voor komen, dat de sectie verspreiden moet door plotseling ontvangen vuur, vóórdat zij in brige.'s was opgelost. Om zonder verwarring het vlugst verspreid te zijn verkies ik nu de aanwijzing „links en rechts opmarcheeren" boven het c°. „links (rechts) verspreiden." V. Dog eens „Gelijkheid geiaenscht". Even wilde ik V. antwoorden. De eene methode is even goed als de andere, als de menschen elkaar slechts begrijpen. Maar waar we allebei hopen, dat ons geschrijf de aandacht der reglementen-commissie zal trekken voor de verlangde wijziging in het V.V., zou ik graag mijn methode willen verdedigen; te meer, omdat ik sinds eenigen tijd in de gele genheid ben, deze bij een compagnie infanterie in practijk te bren gen en ze mij steeds voldaan heeft. Het lijkt mij van meer belang, dat de cdt van den voortroep zijn afstand tot de spits kan nagaan, dan omgekeerd. De spits met zijn patrouilles doorzoekt het terrein zoo goed mogelijk en krijgt zoo noodig het teeken vlugger of langzamer marcheeren van den voor troep. Deze heeft de spits dus „als aan een touwtje." Heeft de spits hulp noodig, dan geeft hij het teeken „hulp gevraagd". De voortroep rukt ter versterking op. Daar deze steeds zijn afstand tot de spits kan nagaan, weet hij, wanneer hij het terrein in moet, om niet on verwacht onder vuur te komen. Daar de hoofdmacht bij eenige sterkte een marschsnelheid heeft van 4 K. M. per uur en de afstand van de voorhoede tot de hoofd macht en de afstanden tusschen de onderdeelen van de voorhoede onderling kunnen variëeren, is het zeer goed mogelijk, dat de hoofd macht geregeld door marcheert, terwijl de verschillende onderdee len van de voorhoede, een ongeregeld marsch tempo hebben. Dit natuurlijk slechts bij uitzondering; ook de voorhoede zal trachten zoo geregeld mogelijk door te loopen. Met betrekking tot het teeken halt van den spits-cdt. wilde ik opmerken, dat er gevallen zijn, dat de spits-cdt. den voortroep wil waarschuwen voor een onmiddellijk dreigend gevaar. 1004

Indisch Militair Tijdschrift | 1916 | | pagina 68