Terreinvoorstelling op kaarten. Sept. 1916.] voor i), de laatste, wanneer een groot aantal zonen moet worden voorgesteld, daarbij als eisch stellende: le. Ondanks de verscheidenheid van kleuren moet de climax hoe hooger, hoe donkerder sterk spreken. 2e. De kleuren moeten duidelijk te onderscheiden, onderling niet te verwisselen en bepaald verschillend te benoemen zijn. 3e. De volgorde moet zoo gekomen worden, dat wel is waar duidelijk te onderscheiden, maar geen schril afstekende kleuren naast elkaar komen, wijl anders de zoo noodige harmonie geweld aan gedaan wordt en geen indruk van lichamelijke massa's kan worden verkregen; m a.w. de kleuren moeten, zij het dan ook verschillend, tot één geheel geassimileerd zijn. Tot uitdrukking moeten komen: le.de plastische hoofdvorm, 2e. wat hooger, wat lager is, 3e. hoe hoog een punt is. Bontheid acht hij uit den booze en hij oefent omtrent bonte hoog- tezönenkaarten op de hem eigen drastische manier, de volgende kritiek uit: C. R. Wolf maakte voor zijne hoogtekaarten van de omgeving van Koblenz (1854) en van het Kyffhausergebergte (1855), evenals Aug. Papen voor zijne hoogtezónenkaart van centraal-Europa (1858) gebruik van de schrilste, het minst met elkaar harmonieerende kleuren. Zij wilden overduidelijk zijn en werden dientengevolge 1) „Bedient man sich einer Farbe," zegt hij, „und hat viele Schich tenzonen zu unterscheiden, so tritt der Nachteil ein, dass die Starkenun- terschiede so gering und schwer auffassbar werden, dass man sehr leicht an vor einander entfernten Stellen der Karte in Zweifel kommt, ob sie ein und derselben Zone, oder der nachtst höheren oder nachtst tieferen angehören. In diesem Falie ist es daher zweckmassiger, wenn mandie Farbe, statt flach-mittels Strichen, deren aufeinander liegende Lagen man leicht unterscheiden und zahien kann, auftragt. Auf diese Art lassen sich unschwer fünf bis sechs Abstufungen unverwechselbar deutlich er- sichtlich machen Diesen Ausführungsart lasst sich aber nur in jenen Fallen, wo eine geringe Schichtenzahl far den Zweck genügt,anv/en- den, da sie leicht, wenn man sie noch in mehreren Zusammensetzungen weiter ausbilden wollte, undeutlich wird Bedingt daher der Zweck eine grössere Anzahl von Schichten, so ist am besten, mehrere verschiedene Farben anzuwer.den." 944

Indisch Militair Tijdschrift | 1916 | | pagina 6