Van Alles Wat. Sept. 1916.) practijk van meer belang acht dan de theorie over het korrelwijzigen. Heeft immers de practijk geleerd, wat S. aangeeft, dan levert hij daarmede het bewijs, dat het inschieten of het korrelwijzigen verkeerd geschiedt, maar heeft dit niets met controleschoten te maken. Maar ook de gewenschte samenwerking heeft te lijden, doordat een ieder zich tot allerlei in staat acht. Hoewel bij de artillerie bij den A. C. W. vervaardigde, handige kistjes voor het opbergen van seinlampen in gebruik zijn, moet de infanterie blijkens de opmerkingen van S. maar op de een of andere treinkar die voorwerpen met reserve glazen zien mee te voeren. Dit is tevens een bewijs, dat die inrichting niet onder de artillerie behoort. En terwijl de A. C. W., de P. W. en de C. v. P. al 5 jaar zoeken naar een bruikbaren loopgraafmortier, is bij de Genie zoo vertelt de kapitein van Exter dit vraagstuk, onafhankelijk van de bij ons opgedane ervaringen, ook maar eens ter hand genomen, zoodat we nu veel kans hebben geen van beiden tot een behoorlijke oplossing te geraken. Het blijkt uit deze voorbeelden, willekeurig uit de laatste twee afleveringen van het I. M, T. genomen, al weer te over, dat niet alleen bij Sancta Barbara op gruwelijke wijze in ons leger wordt gemodderd. 31 Juli 1916. H. L. Maurer. Een paar opmerkingen oner schrijimerk na mobilisatie. Bij Staatsblad 741 (zie I. M. T. Maart '16 blz. 360) zijn bekend gemaakt de Regelen voor het voeren der administratie bij het Leger na mobilisatie in geval van oorlog tegen een B. V. Zij die, voor- uitloopende op de uitgave van het daarover uit te geven boekje, reeds van dit Staatsblad hebben kennis genomen, zullen een zucht van verlichting niet hebben kunnen onderdrukken bij het ontdekken van de belangrijke verlichting van het administratieve werk van den compagniescommandant Geen dikke controle met oneindig vele aanteekeningen, doch een dun uitbetalingsboek met diverse kolommen om alle hoog noodige gegevens op te nemen. Geen ver nieuwingen, doch enkel verstrekkingen op proces-verbaal en na afloop bij leven en welzijn kleeding taxatie om de jaartallen weer vast te stellen. De kwartiermeester is de eigenlijke administrateur 1) Dat echter die vereenvoudiging niet voor vredestijd geschikt is, be hoeft hier niet bewezen te worden. 1012

Indisch Militair Tijdschrift | 1916 | | pagina 76