Van Alles Wat. Sept. 1916.1 Zou het daarom geen aanbeveling verdienen in den vervolge in alle en- en reengagementszaken de bepaling op te nemen, dat contractant zich verbmdt om na dienstexpiratie in geval van oorlog tegen een B. V. minstens voor den duur van dien oorlog te blijven doordienen, b.v. tot den datum van démobilisatie der militie en tevens te trachten met behulp van eene kleine premie desnoods allen, die thans in dienst zijn, tot het aanvullen in dezen zin van hun loopend contract te bewegen? De door mij gevraagde kolom in het uitbetalingsboek kan dan tevens achterwege blijven. De korpsbureaux zullen dan tevens van een in oorlogstijd las tig, tijd- (en papier) roovend werkje bevrijd worden en in de administratie trommels komt nuttige ruimte vrij. Het door mij besproken onderwerp zou nog met eene behandeling van medaille en gespen voordrachten, veranderingen stamboek enz. kunnen worden uitgebreid, doch dat Iaat ik achterwege. F. Treffers. Ie Lt. Adj. EIck Wat Wills. Mobilisatie-oefeningen. Telken jare worden bij de korpsen oefe ningen gehouden in het mobiliseeren van de troepen. Aangezien daarbij meestal als eisch gesteld is, dat die geen geld mogen kost en en tengevolge daarvan juist de moeilijkste gedeelten der mo bilisatie achterwege moeten blijven, ontaardt de geheele kwestie in eene papieren geschiedenis, die weinig of geen nut oplevert, ik zou haast zeggen een ongemotiveerd gunstigen indruk van die oefe ningen geeft Beter ware het daarvoor in de plaats te stellen eene algeheele mobilisatie van bijv. ééne Brigade, waarbij dan echter alle vorde ringen zouden moeten worden vervangen door huur. Na afloop, dus, met de geheele oorlogssterkte, zou dan bijv. een Brigade-marsch of andere oefening gehouden kunnen worden. Eene dergelijke oefening zou zeker geld kosten, doch zou om het groote nut, dat er aan verbonden is, in de plaats kunnen treden van de thans gebruikelijke Brigade- of Leger-manoeuvres, zoodat de voor de oefeningen toegestane gelden niet behoeven te worden overschreden. 1014

Indisch Militair Tijdschrift | 1916 | | pagina 78