Terreinvoorstelling op kaarten. (Sept. 1916. harlekijnachtig bont. Hunne kaarten werden bloote schematische voorstellingen in plaats van beelden, doch desniettemin vonden zij navolgers. Trouwens anderer kritiek duidt ook niet op voorliefde voor het systeem van bonte hoogtezönenkaarten. Hammer zegt: „Statt aufzubauen wirft es durcheinander, es ist ein destruktives, ein zerstörendes Prinzip." Ravenstein noemt de bonte uitgave van zijn eigen kaart (Höhenschichtenkarte van Rheinhessen) zeer onrustig, mozaiekachtig, waaruit men het hoofdkarakter der ruggen en bergpartijen niet kan terugvinden. Was hij eerst van meening, dat kaarten met bonte hoogteonder scheidingen, ideale luchtvaartkaarten zouden zijn, later kwam hij tot de conclusie, dat „bei der buntfarbigen Höhenkarte wohlkaum von einer Verwendbarkeit als Luftkarte die Rede sein kann." Bonte kaarten leveren volgens hem ook een groot ongerief op voor personen, die aan kleurenblindheid lijden. Voor aeronautisch gebruik kleeft aan de methode hoe hooger hoe donkerder een nadeel. Daar toch de meeste namen voorkomen op de deelen der kaart, die de lage streken voorstellen, worden de lichte plekken door de beschrijving gesluierd en krijgen daardoor het aan zien van de hoogere zonen, waardoor niet voldaan wordt aan den eisch van graaf Zeppelin, om zonder moeite de laagte en breedste dalen te kunnen vinden. Trouwens indien Hauslab in den tegenwoordigen tijd had geleefd, hij zou genoemd nadeel van zijn systeem zelf hebben ingezien, want hij hield het voor een overwegend gebrek, dat, al werd dan op zijn 1) Peucker zegt, dat in een schaal zich aansluitende aan de kleuren van het spectrum" die weitverbreitete Farbenblindheit der farbenplastischen Karte gegenüber zum Vorteil wirdt, da der Farbenblinde die Farbenwerte, die sogenannten Valeurs der Farben, scharfererkenntalseinFarbenschender." Kolonel F. Becker schrijft in het Schweiz. Zeitschr. für Artillerie u. Genie (1899)Die Plane der Gotthardbahn wir zum grossen Teil mit Hilfe eines Farbenblinden nach einen gewissen Gesetze gemalt, nur aus den drei Grundfarben Rot, Blau und Gelb wenn wir selber nicht mehr wussten, was anders zu machen sei, wo etwas nicht nach unseren Wünsche heraus- kam, konnte uns der Farbenblinde die Frage lösen, weil er die Farben- werte"enz. als boven. 945

Indisch Militair Tijdschrift | 1916 | | pagina 7