Sept. 1916.) Overzicht van Nederlandsche militaire tijdschriften. Schrijver ontwikkelt vervolgens een oefeningssysteem om de op leiding op de nieuwe schietmethode te richten. Als een voordeel aan de ontworpen ballistische berekeningen verbonden, noemt het artikel ook de mogelijkheid, om vast te stellen, wat bij de schietoefeningen als uitwerking te verwachten is. De methode „druk maar op den knop", waarbij op hoop van zegen honderden patronen op schijven worden weggeschoten, zonder dat men zich rekenschap geeft, wat men zou kunnen en wat men min stens moet bereiken, heeft geen reden van bestaan. In een artikel „Samenwerking tusschen de lichte geschutreserve (8 c.M. St.) en de Infanterie" klaagt de luitenant der Artillerie Hey- man er over, dat die samenwerking nog zooveel te wenschen Iaat. Het kwam gedurende de mobilisatie voor, dat een Infanterie-Regi mentscommandant niet in staat bleek aan den commandant van 2 stukken in zijn regimentsvak eene behoorlijke opdracht te geven. Een ander maal kreeg een batterijcommandant een opdracht, die ver over het vermogen der batterij heen reikte, zoodat de opdracht hare uitwerking moest missen. Nog andere gegeven voorbeelden wijzen erop, dat de samen werking tusschen infanterie en de haar toegevoegde artillerie lang niet is, zooals het behoort. Om die samenwerking te verkrijgen, wil schrijver de lichte ge schutreserve bij de infanterie indeelen, zooals ook het mitrailleur peloton bij het regiment infanterie is ingedeeld. Is de vaste indeeling op deze wijze aan te veel bezwaren onder hevig, dan detacheere men gedurende de zomermaanden de batterijen bij de infanterie-regimenten. Alleen door veelvuldig gezamenlijk oefenen is samenwerking te verkrijgen; de wijze, waarop men thans te werk gaat, beantwoordt niet aan de te stellen verwachtingen. Het bewegen van de mitrailleur over de glijbaan, ten behoeve van het spreiden in de breedte gaat zeer gemakkelijk, wanneer door het vuren, de machine trilt. Worden geene patronen gebruikt, dan moet de schutter groote kracht aanwenden en gaat het blok bij het spreiden schoksgewijze over de glijbaan. Luitenant Nierstrasz publiceert in zijn artikel „Iets over de op leiding van den mitrailleurschutter" eene vinding, waardoor op een voudige en goedkoope wijze het wapen zoodanig is te richten, dat de beweging over de glijbaan, ook zonder het gebruik van patro nen, zeer regelmatig kan plaats hebben. 1028

Indisch Militair Tijdschrift | 1916 | | pagina 92