Overzicht van Nederlandsche militaire tijdschriften. (Sept. 1916. H. W. P. van der Aa geeft „Beschouwingen" betreffende motor booten, de eischen daaraan uit een militair oogpunt te stellen en de voorbereiding, die noodig is om bij vordering zoo spoedig mogelijk een groot aantal dier booten voor defensiedoeleinden geschikt te maken. Deze aflevering bevat verder een vervolg van het overzicht van „De groote Europeesche Krijg" en een „Militair politiek Maand overzicht" (afgesloten 26 Mei). Mavors 1916 No. 6. Luitenant Lagaay geeft het slot van zijn artikel „Opleiding tot vuurleider" en bespreekt in deze aflevering de keuze van vizier en mikpunten, de keuze der vuursnelheid en der vuursoorten, zoo mede die van het oogenblik voor 't openen en staken van het vuur. Onder den titel „Sectie-Commandant tijdens den marsch" geeft luitenant Dekker beschouwingen omtrent de verplichtingen van den sectie-commandant der infanterie met betrekking tot het handhaven der marschdiscipline. Het kaartstormvuur onzer vesting-artillerie" wordt besproken door kolonel Dell. Het artikel is hoofdzakelijk een resumé van hetgeen de voorschriften ten aanzien van dat vuur bepalen. Het „kaartstormvuur" is een vuur, waarbij de afstand (en als het niet anders kan, ook de terreinhoek, de zijdelingsche richting) zijn ontleend aan de kaart. Het is vuur zonder zicht, dus zonder waarneming op voorat vastgelegde punten. In het artikel wordt nagegaan, wat in een groep al zoo moet gebeuren, voor men kan zeggen „het kaart stormvuur is geregeld!" De groote uitbreiding tijdens de mobilisatie aan de verlichtings- middelen gegeven zal het mogelijk maken het kaartstormvuur (dat veel munitie verslindt, als het lang moet worden volgehouden) aan zienlijk te beperken. Het is meer en meer mogelijk geworden de strook van lUüU m. breedte vóór de hoofdlinie onder zoeklicht te houden. Toch moet het kaartvuur zorgvuldig voorbereid blijven, omdat de verlichtingsmiddelen ontredderd kunnen geraken. 1029

Indisch Militair Tijdschrift | 1916 | | pagina 93