XX XX XX XX Onerzicbt uan eenige Buifenlandsche Tijdschriften. Schweizerische Militarische Blatter (April 1916). Schweizerische Zeitschrift fiir Artillerie und Genie geeft een ar tikel over uitbranding van geschut en de daarmee nauw samen hangende levensduur der vuurmonden. De oorzaken van veranderingen in den ziel worden besproken onder toelichting met grafische voorstellingen van de uitslijting bij verschillende kalibers en fabri katen. Schweizerische Monatschrift für Officieren aller Waffen neemt een gedeelte over van een rede „Psychologisches aus den Invali- dentransporten" te Bern gehouden door Dr. Ischer, die door zijn ambt vtel met de door de belligerenten uitgewisselde invaliden in aanraking kwam. Merkwaardig is de opgewektheid, de levensvreugde van deze voor hun leven verminkten. Over de oorzaak hunner verwondingen weiden zij niet uit. Als men er naar vraagt, krijgt men slechts ten anwoord: „granaatsplinter" of „geweerschot" en wij krijgen niette hooren, wat wij zoo gaarne zouden weten, hoe de soldaat zich voelt, als hij getroffen wordt en hulpeloos blijft liggen. Treffend is ook, dat zij, die één of meer ledematen missen, zich zoo spoedg weten te redden. Van haat tusschen Franschen en Duitschers, die elkaar als slachtoffers van den oorlog op Zwitsersch grondgebied ontmoeten, geen spoor. Wel hoorde men zeggen: „Ach, die haben ja auch nur ihre Pflicht getan; es sind ja arme Teunfel wie wir" Dat de aanblik der ongelukkigen niet op een ieder afschrikwek kend werkt, spreekt uit een aardig staaltje, dat de redenaar gaf. Een 16-jarige Zwitsersche jongen wist zich in een gewondentrein te verschuilen om na?r Lyon mede te reizen en daar voor het vreem denlegioen te teekenen. Men bedenke, met 286 verminkten, lammen en blinden, het levende beeld van de ellende van den oorlog, stie- kum meereizen, om zich voor dien oorlog te laten aanwerven! In Lehren des Weltkrieges" wordt het gebruik der telefonen voor de commando-voering en de vuurleiding der artillerie besproken. Wilde men zich bepalen tot overwegingen op het gebied der techniek, dan zou de opperste legerleiding wel in de hoofdstad des 1031 ■k.MvP AA

Indisch Militair Tijdschrift | 1916 | | pagina 95