Terreinvoorstelling op kaarten. [Sept. 1916. op het gebied van het Alpenonderzoek, Sonklar von Innstatten, en den Zwitserschen kartograaf Leuzinger. Von Sydow vindt na ampele overweging, dat in het belang van een reliefachtigen indruk en wanneer het opwekken van plas tiek hoofdzaak is, eene en dezelfde kleur, van onder naar boven van donker tot licht, gebruikt moet worden, waarbij echter de donkerste tint altijd nog voldoende doorzichtig moet zijn. Evenals het systeem hoe hooger hoe donkerder, blijkt ook dat van hoe hooger, hoe lichter, voor aeronautisch gebruik niet te vol doen; er moet meer contrast bestaan, echter geen bontheid. „De luchtvaartkaart moet eene hoogtezönenkaart zijn, op welke zich te eener zijde de zonen door eene rij van ongelijke kleuren duidelijk van elkaar afscheiden, maar, die ook te anderer zijnde eene natuurlijke volgorde in den zin van laag naar hoog hebben. Eene combinatie dus van het principe van de kleurwisseling met con trasten en dat van den geleidelijken overgang volgens het systeem hoe hooger hoe donkerder, waardoor eerstens de scheiding tusschen de zonen goed in het oog valt, tweedens eene antikartografische wanorde in de sprongen van zóne tot zone vermeden wordt, fn het kort uitgedrukt moet de kaart den natuurlijken opbouw van het terrein weergeven door eene zinrijke opklimming van kleuren, die het oog aangenaam aandoet, maar waarin toch elke sport opvalt. De methode der natuurlijke kleuren heeft haar ontstaan te dan ken aan von Sydow en zijn school, groen en bruin moeten aan de kaart het karakter van een natuurbeeld geven. De groene kleur in samenhang gebracht met de voorstelling van de aardoppervlakte, geeft een idéé van vruchtbaarheid en het begrip vruchtbaarheid is niet moeielijk samen te brengen met dat van laagvlakte en dal. In tegenstelling daarvan wekt bruin dor hout en kale rotsen licht de gedachte op aan berghoogten en hoogteregionen. 2) 1) Petermann'S Mitteilungen 1864. 1) Höhenschichtenkarten. 2) Grün und Braun sind assoziative Abbildungen von Naturfarben. Auch der Volkssprache sind „das grüne Tal'' und „der braune Fels", wenn sie dichterisch ein Bild wecken will, gelaufig. Höhenschichtenkarten. 947

Indisch Militair Tijdschrift | 1916 | | pagina 9