Oct. 1916.J Een mislukte Patrouilletocht. in het terrein kunnen hebben, stelde ik voor het detachement met nog W2 groep te versterken. Men had hier dus het geval, dat het civiel bestuur het land rustig noemde, terwijl door „das Militar" de toestand ongunstig werd verklaard. De tijd stelde „das Militar" in 't gelijk. Bovenstaande inleiding is noodig, om goed te doen inzien, dat de militaire inzichten niet steeds met die van htt civiel bestuur strookten. Tusschenhaakjes zij gezegd, dat de lagere bestuursambtenaren het met mij eens waren, wat betreft de appreciatie van den toestand. Toen eindelijk de omstreken van Paloe waren doorloopen, be sloot ik ook het gebergte, dat het dal ten Oosten en ten Westen begrenst, over te trekken en te kijken, wat zich daar achter bevond. Al spoedig bleek, dat nooit één bestuursambtenaar of militair den voet in het Zuidelijk deel van het Westergebergte had gezet, terwijl in het Oostergebergte eens eene patrouille in de streek van Laranggoenao slaags was geweest; nadien was dat gebergte niet meer bezocht. Mijn eerste tocht was over het Westergebergte, en zoo kwam ik o.a. ook in Pekawa, van waar ik door ging naar Soeroemana, gelegen ten Zuiden van Donggala (de zetel van den Assistent-resident). In bijna alle doortrokken kampongs en gehuchten hoorde ik van vexaties van zekeren Kraêng Poetih. Van belasting-betalen of het verrichten \an heerendiensten was geen sprake. Het volk leefde daar afgezonderd van de buitenwereld en kwam nooit in Paloe of eenige andere bestuursvestiging. Wegen naar die kampong bestonden niet en zelfs de voetpaden van plaats tot plaats waren haast niet te herkennen, waaruit bleek, dat er weinig of geen verkeer onderling bestond. Dikwijls moest dan ook het pad gekapt worden in de richting van de te bereiken kampong. Van mijn tocht, welke door geen ongevallen werd gekenmerkt, bracht ik een verslag uit, en diende dit ook in bij het civiel bestuur, waarop den fgd. controleur van Paloe opgedragen werd, een onderzoek naar de vexaties in te stellen, en de menschen in die streken in de belasting aan te slaan. 1C64

Indisch Militair Tijdschrift | 1916 | | pagina 10