Een mislukte Patrouilletocht. [Oct. 1916. klaagd, en misschien met recht, van een vrijen koelie te hebben „vermoord Den volgenden dag, tijdens den marsch, smeten eenige koelies zonder begrijpelijke oorzaak plotseling hunne vrachten neer en ver dwenen in het dichte struikgewas. Men begrijpt, dat door het wegloopen der koelies de actie ont zettend belemmerd werd, daar, zooals gezegd, nergens in hunne vervanging kon worden voorzien. Ik was dus gedwongen, öf meer rustdagen te nemen, teneinde de vivres, waarvoor geen dragers waren, niet te laten liggen, öf ze te vernietigen. Ik besloot tot het eerste, d w. z. één groep thuis te laten en met de andere in den omtrek van het bivak in elke richting tot op ongeveer een halven dagmarsch daarvan te patrouilleeren. Aanraking met de tegenpartij werd niet verkregen, doch wel het voordeel, dat ik meer het terrein leerde kennen. Daarna werd met kleine dagmarschen vooruit gegaan en de vivres zooveel mogelijk medegenomen, door de koelies en dwangarbeiders tot het uiterste te belasten. Dit vond ik beter dan met geforceerde marschen de plaats, waar de vorige patrouille werd overvallen, te bereiken, want dan zouden de vivres voor een groot gedeelte achtergelaten moeten worden, daar men de menschen niet zoo zwaar zou kunnen bevrachten. Actie was bovendien mogelijk op elk punt van het te doortrekken gebied, want de geheele bevolking alhier was ons vijandig gezind, hetgeen bleek uit het verlaten en afbreken der kampongs met medenemen van alle hebben en houden. En in geval van aanraking zou langer op de plaats van treffen vertoefd kunnen worden, door dat men over meer levensmiddelen te beschikken had. Het land n. 1. leverde haast geen korreltje rijst op, terwijl djagoeng en kêtèla slechts zeer sporadisch en dan nog in onvoldoende hoeveelheden te vinden waren. Aangezien ook de gids verdwenen was, moest ik volstaan met de reeds eenmaal door mij bezochte kampongs en den onmiddellijken omtrek daarvan te bezoeken, zoodat mijn plan, om zoo spoedig mo ll) Terugkeeren, in Paloe opnieuw koelies halen, en dan de actie weer beginnen, wilde ik in geen geval, want de bevolking ziet in elke terug tocht een échec. 1067

Indisch Militair Tijdschrift | 1916 | | pagina 13