8888 8888 8888 8888 TerreinDoorslelling op kaarten. (UerDoIg.) Beschouwingen. Is in het vorenstaande getracht een overzicht te geven van de verschillende methodes van terreinvoorstelling, dit opstel zou onvol ledig zijn, indien de voor- en nadeelen van elk der stelsels niet nader worden besproken. Hetzij het terrein wordt voorgesteld door hoog telijnen, schaduw of kleuren, vrijwel is men het er over eens, dat de terreinvoorstelling althans moet steunen op hoogtelijnen en dat deze op kaarten op grootere schaal zelfs geteekend moeten worden. Alleen kolonel Bancalari maakt, wat dit betreft, eene uitzondering. Volgens hem toch dragen de tranches er slechts toe bij om de speciaalksarten te overladen en kunnen zij zonder nadeel worden weggelaten, ja, zulks zou zelfs een voordeel zijn. Voor elk punt op zich zelf hebben zij weinig waarde, omdat in verband met de me thode, volgens welke de hoogte der punten bepaald wordt, de ver ticale ligging niet noodwendig, maar toch waarschijnlijk, niet juist is Wat de laatste bewerking betreft, is des kolonels oordeel wel wat onbillijk, daar juist in Oostenrijk bijzonder veel zorg aan de hoog temetingen besteed wordt; wat echter de overlading aangaat, heeft schrijver voor zoover de Oostenrijksche kaart op 17 5.0C0 aangaat, niet geheel en al ongelijk doch hij maakt zich ongewild schuldig aar, generaliseeren. 1) „Der Mangel der Schichtenlinien auf der Schweizer Karte 1: 100 000 ist ein Hauptvorzug. Es liegt eine gewisse Biederkeit darin, dass weg- gelassen ist, was ganz zuverlassig, besonders bei so kleinen Masstabe, ja doch nicht geboten werden konnte." 1069

Indisch Militair Tijdschrift | 1916 | | pagina 15