Terreinvoorstelling op kaarten. [Oct. 1916. Op eenkleurige kaarten komt echter de schaduw niet geheel tot haar rech<, wijl zij door schrift en situatieteekening gestoord wordt. „Wenn aber wie mehr und mehr geschieht, die Isohypsen braun gedruckt werden, so ist die durch sie bewirkte Schattierung unver- kennbar." Terrein voorstelling in bruine hoogtelijnen komt, behalve op de Nederlandsch-Indische kaarten, o.a. voor op de Topographische Uebersichtskarte des Deutschen Reiches, 1. 200.000; Topographische Karte von Bayern 1: 25.000; Topographischer Atlas vom Königreiche Bayern 1: 50.000; Topographische Karte des Königreiches Sachsen 1.25.000; Neue Topographische Karte des Königreiches Württemberg, 1: 25.000; Mapa topografico de Espana, 1 50. 000 Geologie Atlas of the United States. Op de Japansche kaarten, op die van Noorwegen en Engelsch- Indië en een deel der uitgave (Edizione con le curve di livello, senza tratteggio e senza sfumo) van de Carte topografica del Regno d'Italia op 1 100.000 komen donkergrijze hoogtelijnen voor. Aanvankelijk zouden ook de hoogtelijnen op de wereldkaart 1 1COO.OOO bruin gedrukt worden; op de laatste conferentie te Parijs (December 1913) werd de kleur op zwart gesteld, omdat door de hoogtetinten, die den ondergrond vormen, de bruine kleur toch niet tot haar recht komt. Generaal Schulze acht de terreinvoorstelling door tranches meer geschikt voor kaarten op grootere schaal, de voorstelling door ar ceeringen voor kaarten op kleinere schaal, op welke alle onderdee- len nauwkeurig voorgesteld moeten worden en die voor immer een betrouwbaar beeld van de terreinvormen moeten geven. Ofschoon de toepassing van de hoogtelijnenmethode geenszins uitgesloten is, eigent zich de bergteekening in arceeringen daaren tegen zeer goed voor militaire gebruikskaarten op kleinere schaal, welke vlug en gemakkelijk een overzicht van het terrein moeten geven en voor welke de uiterste nauwkeurigheid tot in bijzonderheden geen vereischte is. 1) J. J. A. Muller. De Parijsche Wereldkaart-conferentie. Tijdschrift van het Koninklijk Nederlandsch Aardrijkskundig Genootschap. 1073

Indisch Militair Tijdschrift | 1916 | | pagina 19