Oct. 1916.] Terreinvoorstelling op kaarten. Het beste terreinbeeld wordt echter verkregen door de vereeniging van beide voorstellingsmethoden, waarbij het mathemathische element samengesmolten schijnt met de plastische vormenuitdrukking en van de vormen van den bodem alles weergegeven wordt, wat in de teekening weergegeven kan worden. De isohypsen orienteeren over verheffingen, de arceeringen brengen de vormen tot uitdrukking zegt Penck en in Gelcich en Sauter's „Kartenkunde" wordt aangeteekend: „hoogtelijnenkaarten hebben het voordeel, dat men haar vlug en gemakkelijk kan lezen en bij geringen afstand der tranches de terreinvormen gemakkelijk te onderkennen zijn. Daarentegen hebben zij het nadeel, dat bij grooteren afstand der hoogtelijnen, het relief weinig spreekt en op zich zelf staande vormen niet duidelijk tot hun recht komen; bij de voorstelling van geheele landen komen de nadeelen van de hoogtelijnenmethode nog meer aan het licht." Aan de arceermethode wordt het voordeel toegekend, dat zij voor iedere schaal bruikbaar is, zelfs de kleinste op de schaal nog aan te geven partij nog duidelijk tot uitdrukking brengt en een plastisch gemakkelijk vatbaar terreinbeeld geeft. Zooals Peucker opmerkt, komt de geometrische lineatuur van de geografische hoogte op de topografische kaart in de plaats van de geometrische lineatuur van de geografische lengte en breedte op de kaarten op kleinere schaal, en is eene topografische kaart zonder hoogtelijnen, even onwetenschappelijk als eene geografische kaart zonder graadnet. Kaarten met hoogtelijnen alleen kunnen echter bij hem geen genade vinden en hij sluit zich aan bij Haus- lab, die met de mode van zijn tijd voor oogen, de ledige hori zontale zonen vergeleek met krinolinehoepels zonder rok. Bonne keurde enkele hoogtelijnen af, omdat zij, het aantal lijnen op de kaart vermeerderende, tot onduidelijkheid aanleiding geven, een gebrek, dat thans echter ondervangen wordt door het gebruik van meerdere kleuren. Generaal von Steeb en regeeringsraad Hödlmoser, zich beiden op een militair standpunt stellende, verklaren zich tegen de toe passing van de enkele hoogtelijnenmethode, omdat daardoor vlakke vormen niet genoegzaam gekarakteriseerd worden en de vormen- elementen, waaronder te verstaan plateauranden, dalgrenzen enz., niet markant uitkomen. 1074

Indisch Militair Tijdschrift | 1916 | | pagina 20