Terreinvoorstelling op kaarten. Oct. 1916.) Kolonel Gordon staat ook voor inch en op grooter schaal vervaardigde kaarten de hoogtelijnenmethode voor, maar dan geen zwarte tranches. Hinks kent aan de methode een „maximum van nauwkeurigheid in voorstelling" naast „een minimum overlading van de kaart" toe. .Bestaat er weinig verschil van meening over de waarde van hoogtelijnen voor eene kaart, wat de manier van aangeven van schaduw betreft, heeft de deskundige wereld zich in twee partijen verdeeld De eene partij stelt hellinggetrouwheid, de andere relief- geirouwheid. °-) als hoofdeisch; verder doen zich verschillende bij overwegingen als mathematische juistheid, natuurlijkheid enz. gelden. Ook mag niet vergeten worden, dat, al zijn zij dan leerzaam, verschillende opinies van ouder datum beoordeeld moeten worden in verband met den tij i, waarin zij werden uitgesproken, waarbij vooral rekening is te houden met den toenmaligen stand der kaart- techniek. Voorts is hier en daar een niet goed te verdedigen con servatisme oorzaak geweest, dat geen voldoende invloed kon worden uitgeoefend tegenover de inertie van het historisch gewordene en de in verloop van tijd min of meer verstarde tradities De methode Lehmann heeft het voordeel, dat zij bij benadering een dadelijk overzicht geeft van de hoegrootheid der hellingen. Dat zij hellinggetrouw is, zooals de starre voorstanders haar zoo gaarne noemen, is slechts in theorie waar, want het is technisch onmogelijk de acht gradaties op eene kaart met juistheid te onder scheiden of zonder microscopische hulpmiddelen af te lezen, zelfs wanneer de schaal op de kaart is aangegeven en dus de sleutel voortdurend bij de hand is. De arceeringen hebben dus voor een exact gebruik slechts imaginaire waarde en dit is nog te meer het geval wanneer, zooals in Beieren en Oostenrijk, de schaal belangrijk wordt uitgebreid. 1) De strijd over de terreinvoorstelling door verticale of schuine be lichting neemt, zooals Peucker zegt, „den breitesten Raum in der mo dernen Kartographischen Litteratur ein." 2) De termen zijn niet mooi, misschien ook, omdat zij ongewoon aan doen: zij zijn echter moei ijk te vervangen. Men spreekt ook v&n helling plastiek en vormenplastiek. Hoogtezönenkaarten zijn hoogtegetrouw of bezitten hoogteplastiek. 1076

Indisch Militair Tijdschrift | 1916 | | pagina 22