Terreinvoorstellinq op kaarten. (Oct. 1916. De schaduwmethode volgens de methode der verticale belichting is objectief, zij behandelt alle gelijkgevormde vlakken en hellingen ook gelijk, brengt gelijke vormenelementen tot uitdrukking door gelijke beeldelementen, hetgeen echter slechts onder bepaalde om standigheden als een voordeel kan worden aangemerkt. Toen Lehmann zijn systeem ontwikkelde, had men, zooals reeds werd opgemerkt, nog geen levendigen indruk van hoogten eenerzijds, en daar de kaart zich geheel moest aanpassen aan militaire doelein den, stelde men anderzijds de hellingen boven alles en zoo brak het stelsel zich baan, om zich juist in de militaire staten Duitschland en Oostenrijk te handhaven. Evenals vroeger de vlakke streken het hoofdtooneel van den oorlog waren, is de kartografie van het lage land uitgegaan en heeft daar hare voorstellingen aan ontleend. Deze worden, toen in de Napoleontische tijden de Alpen het tooneel van militaire actie werden, zonder meer ook voor de hoogere gebergten van kracht verklaard en zoo bleef, ook voor het massieve bergland, de mate van steilheid de albeheerschende factor. Zoo laten zich de uit vroe gere eeuwen tot ons gekomen overdreven - in mijlen uitgedrukte gegevens, zich zeer goed verklaren uit de lengten der afgelegde wegen, uit de helling; van den voet tot den top en kon het mogelijk zijn, dat de hoogteverschillen, die men in elk geval wilde voorstellen, werden aangegeven door de hellingen hellingplastieken dat zulks ook niet anders werd, toen de kartografie hare werkingssfeer ook uit breidde over het hooggebergte, waar de verhoudingen toch zooveel dringender op voorstelling van de massa, op vormenplastiek wezen. Dat Lehmann met zijn systeem het criterium meende te hebben bereikt, is in het licht der toenmalige omstandigheden beschouwd, zeer goed verklaarbaar. Dringt men toch door in de helaas door onze topografen door verschillende omstandigheden nog zoo weinig beoefende geschiedenis der kartografie, dan is eene samenhang merk baar tusschen eene nieuwe wijze van terreinvoorstelling en het morfologisch karakter van het terrein van werkzaamhied van den promotor, de voorstelling is eene functie van den geest van den baanbreker en den aard van de meest voorkomende vormen om hem heen. Von SYDOW, een kartograaf van de lage landen aan de Noord- Zee, begon met eene nieuwe wijze van voorstelling voor de laag vlakten in te voeren, het principe Hauslab moet worden toegeschreven 1077

Indisch Militair Tijdschrift | 1916 | | pagina 23