Terrein voorstelling op kaarten. |Oct. 1916. Het is opmerkelijk, dat zoowel de loodrechte als de schuine be lichters de methode van de tegenpartij onnatuurlijk noemen. Kolonel Bancalari schrijft b.v. in zijne zeer lezenswaardige brochure, dat men op hoogere breedte nimmer eene bergpartij van uit het zenith belicht ziet en beroept zich zeer ad rem op de „Instruction für die militarische Landeaufnahme", waarin den opnemers op het hart ge drukt wordt, bij het vis a vis teekenen (ons planchetwerk) morgen- of avondbelichting te kiezen, omdat bij het schuin invallen der zon nestralen de details van de tegenoverliggende partij zich scherper afteekenen. Dat de kaart van Dufour, bewerkt volgens de methode der schuine belichting, door de z. g. Weenerschool afgekeurd wordt, moet vol gens hem toegeschreven worden aan het feit, dat het een kunstwerk is en dus alleen artisten op het gebied van terreinvoorstelling in staat zijn de methode toe te passen 2) en zegt hij, op zulke artisten hebben wij geen beslag gelegd en wij kunnen die ook niet vormen, dus hebben hen niet. Generaal Von Steeb, die Bancalari's ideeën omtrent belichting tracht te weerleggen, beantwoordt dien aanval op de technische vaardigheid van het militair-geografische instituut niet rechtstreeks, maar gooit het over den militairen boeg en zegt: „Door de schuine belichting wordt eene eenzijdige voorstelling verkregen. Zij beinvloedt het oordeel, omdat zij sommige partijen 1) „Un observateur situé sur le[sommetd'une haute montagne distingue parfaitement tous les mouvemens du terrain qu'il domine, lorsque le Soleil parait entre l'horizon et le zénit: c'est evidemment la circonstance la plus favorable pour dessiner a vue les objets qui échappent aux mesures géome- triques, et pour ne pas omettre des détails intéressans! mais il ne voit quelque distance de lui qu'une plaine immense, lorsque le Soleil brille au zénit, ou quand il est caché par un ciel nébuleux, et la plupart des accidens du terrain les plus prés lui échappent même trés souvent. Le relief des montagnes, sur une carte qui serait exécutée dans le système de la lumiere zénitale ou d'une lumière diffuse, serait done sans effet, comme dans la nature." Puissant (oude spelling). 2) Plus un terrain est accidenté et d'un acces difficile, plus il faut au contraire être artiste pour en bien saisir et imiter les formes; puisque dans ce cas trés frequent la Géometrie n'a plus de prise. Puissant 1079

Indisch Militair Tijdschrift | 1916 | | pagina 25