Oct. 1916.] Patrouilletroepen. in wording zijnde) instituut der Inlandsche officieren in het gewij zigde stelsel-Heering zoude hebben. Het feitelijk eindresultaat is een wissel op de toekomst. Die wissel werd begin 1910 gepresenteerd; zou hij nu in 1916 niet gehonoreerd kunnen worden? Zes jaar is toch een behoorlijke tijd voor een loopende rekening! Gaarna geef ik toe, dat de rekening in 1910 moeilijk kon voldaan worden. Toen toch stond het nog ieder vrij bij de woorden: Ver der dient de (kleine) oorlog de sympathie van de bevolking te hebben; hij is ondenkbaar zonder haar steun 3), het zijne te den ken over de al dan niet toepasselijkheid dier woorden voor Indië. Nu kan dat niet meer en, zijn eenmaal de militievoorstellen aange nomen, mag dat niet meer. Noode laat ik thans het artikel van den majoor Pabst los, want het was mij onontbeerlijk voor mijn inleiding. Dit artikel is dan ook bedoeld als aansluitend aan eerstgenoemd gedeelte van „Har- celeeren, taquineeren, chicaneeren" en bevat slechts de m.i. in 1916 noodzakelijke conclusies voor dit eerste gedeelte. Toch voel ik mij nog steeds in goed gezelschap, nl. van den schrijver van: Die Schlacht der Zukunft, den toenmaligen majoor Hoppenstedt. Daarom durf ik de woorden: kleine oorlog, weer uit spreken, die anders al lang een slechten klank hebben in Indië. Zooals ik reeds zeide, heeft het mij getroffen, dat niemand 4), behalve de majoor Pabst den kleinen oorlog als steun en aanvulling van de regelmatige oorlogvoering bezien heeft. Ja, de kleine oorlog als alleenzaligmakend middel is af te keuren voor Indië volkomen ben ik er van overtuigd; maar waarom moeten wij ook juist dat uiterste hebben? Doch laat ik nu zeggen, waarom ik mij zooeven beriep op den schrijver van Die Schlacht der Zukunft. Voor wie het boek niet mochten kennen (ik hoop, dat dit slechts weinigen zijn) even het volgende als introductie: 3) I.M.T. 1910, blz. 21. De cursiveering is van mij. —SS 4) Ik laat, hoewel deze ook voor een groot deel handelen over het onder werp: kleinen oorlog, de twee artikelen „De invloed van het terrein op de Indische oorlogsvoering" (I.M.T. 1914, blz.644) en „Indische taktiek" (I.M.T. 1914, blz. 948) buiten beschouwing, als vallend buiten de lijn van dit artikel. 1086

Indisch Militair Tijdschrift | 1916 | | pagina 32