Onze Infanterie-afstandmeter [Oct. 1916. had in: Zentralzeitung fuer Optik und Mechanik 1899. Nu ligt in het feit, dat iets oud is, wel geen reden, om er met minder waar deering over te spreken, maar wanneer de kapitein Van Gent in meergenoemd artikel van den afstandmeter Souchier 7) vermeldt, dat dit instrument o. a. in de werkplaatsen van Hensoldt te Wetz- lar vervaardigd wordt en het eigen patent van Hensoldt niet vermeldt, dan geeft mij dit geen reden al te gunstig over genoemd instrument te denken. Maar komen wij terug op bovengenoemde beoordeeling in ons W.J. Twee voordeelen zijn: een handig, klein formaat, gering gewicht en eenvoudige, solide constructie, zoodat de kans op ontregeling gering is 7a); verder de lage prijs. In het kort dus: een lief ding en zóó goedkoop. Verder werd als voordeel genoemd de gemakkelijke bediening, waarvoor betrekkelijk weinig oefening noodig is; dit deed me een bedenkelijk gezicht trekken. Hoe kan dit „kloppen" met de nadee- len, later genoemd onder 3e, 4e en 5e? 8) Bovendien meen ik het gebruik van het instrument in de praktijk vrij wel te kennen, maar ik zou niet graag adhaesie betuigen aan hem, die de bediening gemakkelijk noemt. Nadeel nummer laatst luidt: Voor een meting is betrekkelijk4) veel tijd noodig; zou dit woordje betrekkelijk niet beter weggelaten kunnen worden of is misschien beterbetrekkelijk te veel tijd noodig? Ik laat de beantwoording in vol vertrouwen over aan ieder, die den afstandmeter kent. Maar het is gemakkelijk iets af te keuren zonder motieven, dus eerst het bewijs. Als toelichting bij figuur 1 diene het volgende De grondvorm voor den afstandmeter Hensoldt is het prisma van Prandtl (ook pentaprisma van Zeiss genoemd), nl. Acefk, waarbij hoek C recht is, terwijl de vlakken Ef en Ak een hoek van 45° vormen. Om van dit prisma den afstandmeter Hensoldt te maken, 7) I. M. T. 1911, blz. 8. 7a) Mag men in zoo'n geval niet zeggen: de kans op ontregeling is uitgesloten 8) Ik zal deze niet copieeren, daar verondersteld mag worden, dat ieder lezer in het bezit is van genoemd W. J. 1099

Indisch Militair Tijdschrift | 1916 | | pagina 45