Oct. 1916.) Onze Infanterie-afstandmeter. Gemakkelijk kan dus het volgende stel geodetische fouten gemaakt worden hoek van snijding der lichtstralen, uittredende uit vlak AB 90° 3'; id. uit BD= 9C° - 1°17'8" verschil 1°20'8". Bij deze waarde behoort een factor van ong. 43. Dus kan een middelbare (geodetische) fout ontstaan van (50- 43) x 2 °/0 14 °/ode grootste fout, die hierbij behoort, bedraagt 30 o/0. Hierbij komen dan nog de verschillende soorten fouten bij de waarneming, die een nog grootere fout in de einduitkomst mo gelijk zullen maken. Het duizelt ons bij dat getal en dan moet men zich nog afvragen als dat nog maar een gemiddelde fout is, hoe groot kan dan wel de grootste waarnemingsfout zijn? Deze berekening is in hoofdzaak gebaseerd op de waarde hoek i 15°, waarom geldt het bovenstaande dan niet bij gebruik van „gelijkwaardige" prisma's, zooals het Wollastonsche in den afstand meter Souchier? Het antwoord is: Omdat een zoo groote invalshoek daar niet kan voorkomen. Alle intredende stralen zijn verplicht binnen te komen door een venster, dat nog geen derde van het zijdelingsch oppervlak beslaat; daarom wordt door stralen, die een invalshoek van meer dan een paar graden hebben, geen uittredend beeld gevormd. „Waarom geldt datzelfde dan ook niet bij den Hensoldt?" Ik vermoed (tot dit vermoeden geeft de constructie aanleiding), dat gestreefd is naar zeer heldere beelden, waarom dus zeer veel stralen moeten kunnen intreden; waar verder het vlak van „uittreding als ik het vlak door ABD zoo noemen mag voor de helft gebezigd werd voor de rechte hoek en voor de andere helft voor de aangeslepen hoek, dus de ontmoeting van die vlakken in het midden (bij den Souchier dicht bij een uiteinde) plaats heeft, zal het ook niet mogelijk zijn, „suppletoir" bedoeld venster bij den Hensoldt aan te brengen. Maar nu dringt zich een andere vraag aan ons opIs dus onze afstand meter vrijwel onbruikbaar? Mijn antwoord moet, na het bovenstaande, wel luiden: Als men hem op de gewone wijze gebruikt, ja. We hebben nu eenmaal dien afstandmeter; daar kan dit artikel geen verandering in brengen, maar laten we tenminste trachten to make the best of it. Ik bedoel daarmee het volgende: Wordt de 2002

Indisch Militair Tijdschrift | 1916 | | pagina 48