Onze Infanterie-afstandmeter. |Oct. 1916. scheeve hoek buiten werking gesteld, dan belet niets ons den rechten hoek te blijven gebruiken. Gebruikt men wat nu overblijft als den afstandmeter van Zedlitz,12) dan kan men de metingen, met hoogstens dezelfde bezwaren als bij de gewone opname met den Hensoldt, zoo nauwkeurig maken als noodig is. Volgens meergenoemd artikel is op 2000 M. de middelbare fout 4y2 (hoe groot is daarbij de basis?). Ik stel mij het gebruik dan voor als volgt: wil men (fig. 2) den afstand weten van A tot P, dan wordt op het terrein de rechte hoek PAB uitgezet. De lengte AB is willekeurig, maar wordt in ronde getallen ge nomen (de lengte is in hoofdzaak afhankelijk van den beschikbaren tijd). Wordt nu PA verlengd in de richting van C en wordt bij B een tweede rechte hoek uitgezet met BP als eene been, dan zal de lijn BC een bepaalde aflezing op de lijn AC (meetband of lineaal) geven; dan is b(asis)2 afstand X a (flezing) of b2 d.a h2 Heeft men nu twee opnemers, ieder voorzien van een afstand meter, dan kan de plaats van B door een metaaldraad of koord van bepaalde lengte, bv. 20 M., van uit A in een oogenblik be paald worden. Daarna volgt de rechte hoek in B, die een bepaalde aflezing geeft bij C. Indien AB 20 M. is, zal AC voor afstanden van AP tusschen 400 en 20CO M. varieeren tusschen 1 M. en 0,20 M. Voor AC ware dan een samenvouwbare maat van totaal 1 M. lengte voldoende, die overigens ongeveer als schuifpasser ingericht kan zijn, maar waarop in plaats van cM. de herleide afstand AP te lezen was. In verband met de lengte van de basis denke men er aan, dat de grootte van de aflezing bij C evenredig is met het quadraat van de basis. 2003 of d .13). a 12) I. M. T. 1910, blz. 1118. 13) Volgens hetzelfde beginsel en met dezelfde nauwkeurigheid werkt de primitieve afstandmeter beschreven in het verouderde: Schmidt, Zakboekje voor den N. 1. Officier te velde. 1892. blz. 88.

Indisch Militair Tijdschrift | 1916 | | pagina 49