Oct. 1916.) Handbeschermers, Halsbeschermers en maar vormen de uiteinden een hoek, waardoor de beschermer een onfraaien manchetvorm krijgt. Het door mij voorgestane model bestaat uit twee deelen, welke bij opgeladen wapen onderling door den ronden draagbeugel ge scheiden zijn. Deze handbeschermer is vervaardigd uit 1 c. M. dikke rottanstaafjes, waarvan de onderzijden afgevlakt zijn, voor betere aansluiting op den watermantel. De rottanstaafjes komen in hunne lengte-richting op den watermantel te liggen en zijn onderling na plaatsing van bamboe tusschenschotjes op vier plaatsen aaneengeregen door soepel ijzer- draad (gebruikt voor het omwikkelen van uit te gloeien metalen voorwerpen). Deze draad is zeer taai en breekt niet af. De gaatjes, die in dwars richting door de staafjes geboord worden, kunnen minimaal groot zijn en verzwakkende rottan niet. De tusschenschotjes bestaan uit stukjes bamboestengel, waardoor de draad gestoken wordt. Waar zich op den watermantel uitstekende deelen bevinden, zooals vizierkorrel, vulgat en dergelijke, worden enkele staafjes afgesneden. Het geheel wordt rondom den watermantel gesloten door een drietal riempjes of met behulp van knoopjes en lederen stootjes, waarin een knoopsgat, zooals voor het aan elkander verbinden van twee patroonbanden gebezigd. De beide deelen, waaruit de handbeschermer bestaat, kunnen, zoodra het wapen is afgeladen, tegen elkaar worden geschoven en vormen dan één geheel. Een vereischte is, dat de bamboe tusschenschotjes derottans niet te ver van elkaar verwijderd houden, daar de vingers anders den heeten watermantel toch zouden raken. Overigens moet de tusschen- ruimte zoo groot mogelijk worden gehouden om de warmte-uit- straling van den watermantel niet te belemmeren. Een en ander is gemakkelijk te controleeren door de vingertop pen tusschen de rottanstaafjes te brengen. Zij mogen in geen geval den watermantel raken. De onderzijde van het achter den draagbeugel gelegen deel van den handbeschermer worde met een tamelijk dik stuk leder bekleed, waardoor pijnlijke drukking van de rottanribben op den schouder voorkomen wordt. Ook zou men daar ter plaatse géén tusschenschotjes kunnen plaatsen. 1060

Indisch Militair Tijdschrift | 1916 | | pagina 4