Gietijzeren Granaten. In de „London Daily Telegraph", de „Scientific American" en in verschillende nummers van „Engineering", werden door blijkbaar technische medewerkers pleidooien geleverd voor den aanmaak van granaten van gietijzer in plaats van staal. Gewezen werd daar bij op het feit, dat de Duitschers bij verschillende gevechten op het Westfront zoowel als op het Oostfront gietijzeren brisantgranaten bezigden, hetgeen aanvankelijk door den vijand werd beschouwd als een verblijdend teeken. Immers, zoo decreteerde men, moeten de Duitschers aan het eind van hun munitievoorraden zijn, dat reeds gebruik gemaakt wordt van verouderde munitie. Toen echter het verschijnsel zich doorloopend bleef voordoen, liet men dit denkbeeld varen, dat trouwens zeer onwaarschijnlijk was, daar de munitie van ouder geschut s'echts bij hooge uitzondering geschikt of zelfs maar bruikbaar zal blijken in de moderne vuurmonden, zoodat moet worden aangenomen, dat de Duitschers tijdens den oorlog naast stalen granaten ook gietijzeren aanmaakten en ge bruikten. Het is te begrijpen, dat vooral van technische zijde ook bij de geallieerden daarom werd aangedrongen op het vervaardigen van gietijzeren projectielen. De aanmaak is gemakkelijker, zoodat meer dere fabrikanten, die tot nu toe geen deel konden nemen aan munitieaanmaak, dan in staat waren hulp te verleenen, terwijl bo vendien de prijs lager is. Voor Nederlandsch-Indië, waar tot nu toe aanmaak van stalen granaten onmogelijk is, zou het gebruik van gietijzer bovendien beteekenen een zich reeds direct gedeeltelijk onafhankelijk maken van het buitenland, iets waartoe wij toch zullen moeten komen. Het leggen van den kern van de verdediging van deze gewesten in de landmrcht heeft, zooals van. zelf spreekt, als directe conse quentie het zich onafhankelijk maken van het buitenland, wat betreft aanmaak van artilleriemateriëel in het algemeen, maar zeker van munitie in het bijzonder. Invoering van staalbedrijf, als onderdeel van de legerfabrieken, 2005

Indisch Militair Tijdschrift | 1916 | | pagina 53