Oct. 1916.) Gietijzeren Granaten. die onder technische leiding dus vrij van het wapen der artillerie behooren te staan, zal een der eerste punten van ons defensieprogram moeten uitmaken. Kan een deel der munitie echter van gietijzer in stede van staal vervaardigd worden, dan zal het doel eerder en gemakkelijker worden bereikt. Waar uit een technisch oogpunt alle voordeelen aan de zijde van het gietijzer zijn te vinden, daar rest ons na te gaan, in hoeverre van op die wijze vervaardigde projectielen uitwerking is te verwachten, waartoe we in de eerste plaats de geschiedenis van de granaten eens moeten beschouwen. De eerste granaten waren vervaardigd van gietijzer met een spring lading van zwart kruit, waarbij dan vaak de constructie van de wanden zoodanig was— groeven, ringen— dat veel werkzame scherven werden verkregen (van meer dan 10 a 15 gram). Door de vooruit gang van de springstoftechniek was men weldra in staat het zwarte kruit door meer brisante ladingen te vervangen en werden zg gietijzeren brisantgranaten geconstrueerd, die dan in de meeste gevallen voor zien werden van een tijdschokbuis. In Nederland heeft men nog de gietijzeren brisantgranaten van 10 en 15 cM., vervuurd uit mortieren en korte kanonnen. In Nederlandsch-Indië werden deze projectielen niet ingevoerd, maar werd bij de aanschaffing van onze 11 cM. houwitsers en mortieren nog vastgehouden aan gietijzeren projectielen met zwart kruit, terwijl bij het later uitgezonden snelvuurgeschut naast deze projectielen ook stalen dikwandige granaten metschok- buis werden gebezigd. De aanmaak van stalen projectielen is in de eerste plaats een gevolg van de algemeene invoering van schildartillerie. Voor het doorboren van pantserschilden is staal noodig, omdat de gietijzeren projectielen bij het treffen brpken. Gaat men dus uit van de meening die vóór dezen oorlog vrij algemeen werd gehuldigd dat granaten in hoofdzaak dienen voor het vernietigen van schilden, dan is staal inderdaad het eenige materiaal, dat voor deze projectielen in aanmerking komt De berichten, die ons van het oorlogsveld bereiken, doen echter vermoe den, dat deze ideeën als verouderd moeten worden beschouwd. De meerdere volmaking van de vuurwapenen heeft in de oorlogvoe ring gebracht een steeds meer systematisch vooruitgaan onder steeds meer dekking; en tegen ongedekte infanterie alleen heeft de granaat- 20C6

Indisch Militair Tijdschrift | 1916 | | pagina 54