Gietijzeren Granaten. I Oct. I9ië. kartets succes, machteloos is dit projectiel tegen zelfs weinig gedekte doelen. Wel is het een feit, dat granaatkartetsen tegen levende doelen, die voor die projectielen ongedekt zijn, steeds meer uitwerking hebben dan granaten, maar waar dekking tegen granaatkartetsen steeds zeer eenvoudig is te verkrijgen, is het naar mijn meening niet voorbarig de granaat reeds nu te noemen het hoofdprojectiei van de artillerie. Dit moge ook geïllustreerd worden door de vraag naar deze projectielen bij de geallieerden, getuige het bekende „Shells, more shells". indien we nagaan, welke uitwerking verwacht kan worden van granaten bij het bevuren van voor die projectielen geschikte doelen, dan kunnen we daarbij twee gevallen onderscheiden en wel lste. Het gevechtsdoel is het opruimen van de dekkingen zelf, waardoor het doel vrij komt en dit hetzij direct, heizij daarna onder vuur genomen wordt en 2de. De gedekte doelen moeten zelf direct achter de dekking bevuurd worden. Het spreekt van zelf, dat voor het opruimen van dekkingen noodig zijn granaten met groote vernielende dus opruimende kracht, projectielen, waarbij bij detonatie een groote hoeveelheid levende kracht vrij komt. Hiervoor moeten dus gebruikt worden dunwan- dige granaten voorzien van een zoo groot mogelijke springlading (zg. mijngranaten). Hoe dunner de wanden zijn, hoe grooter de springlading gemaakt kan worden en van hoe beter materiaal de wanden vervaardigd worden, hoe dunner ze kunnen zijn. Het is dus aangewezen deze projectielen van staal te vervaardigen. Deze projectielen kunnen tevens dienen om de levende doelen achter de dekking tegelijk met de dekking zelve te treffen en zijn dit dus de aangewezen projectielen voor het bevuren van schildartillerie tevens. Voor het vuur brengen op doelen achter dekkingen, die noch door schokvuur met granaten, noch door granaatkartetsen kunnen worden getroffen, moeten gebruikt worden scherfgranaten, voorzien van een tijdschokbuis. Deze moeten wanden hebben van voldoende dikte om een Ioonend aantal scherven te kunnen opleveren en tevens een voldoende hoeveelheid brisante springstof kunnen bevat ten. Waar deze projectielen niet gebruikt worden tegen schildartil lerie en de wanden dik mogen zelfs moeten zijn, daar zijn dit 2007 I. M. T. 1910. 71.

Indisch Militair Tijdschrift | 1916 | | pagina 55