Oct. 1916.| Gietijzeren Granaten. de granaten, die vermoedelijk ook van gietijzer kunnen worden gemaakt. De groote hoeveelheid arbeidsvermogen, die vrij komt bij de detonatie van een brisante granaatlading, wordt verbruikt voor het volgende, le. voor het verbreken van de wanden van het projectiel, 2e. voor het geven van de noodige snelheid aan de scherven en 3e. voor de bekende, uit proeven gebleken evenals uit voor beelden van dezen oorlog detonatietrillingen van de lucht, die gevolgd worden door een luchtverdunning, vaak zelfs een vacuum. Het spreekt van zelf, dat het gedeelte arbeidsvermogen ad 1 als voor de uitwerking verloren moet worden beschouwd. Kunnen we dus voor een bepaald projectiel en een zekere hoeveelheid spring stof deze factor zoo klein mogelijk maken, dan is dit voor de uitwerking voordeelig. In dit opzicht is gietijzer dus voordeeliger dan staal, omdat de weerstand tegen inwendige druk bij een gelijke materiaaldikte bij gietijzer geringer is. De stof is bovendien vol doende homogeen, zoodat mede in verband met de wijze, waarop staal breekt, een regelmatiger scherfverdeeling is te verwachten. Echter is het noodig, dat de wanden een zekeren weerstand bieden en wel, omdat de door ons gebruikte springstoffen geen ideale detoneerende stoffen zijn, die een opsluiting voor volledige detonatie niet van noode zouden hebben. Het tot detonatie bren gen van pikrinezuur en trotyl is niet eenvoudig en zelfs een tamelijk groote mate van opsluiting is er voor een vereischte. Wordt aan dezen eisch niet voldaan, dan zal de springstof op onvoldoende wijze tot detoneeren worden gebracht en dus het tegenovergestelde worden verkregen, van wat werd beoogd nl. minder arbeidsvermo gen in plaats van meer. Waar een dikte van 7 a 8 mM staal echter voldoende is geble ken om weerstand te bieden tegen den inwendigen druk tot het moment, dat de 2,5 KG. zware lading van de mijngranaten van 12 cM. volledig detoneert, daar kunnen we veilig aannemen, dat een voldoende wanddikte voor een gietijzeren brisantgranaat van dit kaliber wel .is te krijgen. De grootte van de springlading, die uit zuiver pikrinezuur kan bestaan, dan wel kan worden aangevuld met zwart kruit of andere springstof, moet ten slotte proefonder vindelijk worden bepaald. 20G8

Indisch Militair Tijdschrift | 1916 | | pagina 56