Gietijzeren Granaten [Oct 1916 Uit de beknopte overzichten van de Nederlandsche artillerie blijkt, hoe groote uitwerking met dergelijke granaten te verkrijgen is tegen kort achier steile dekkingen opgestelde doelen, waartegen onze tegenwoordige artillerie bewapening eenvoudig machteloos is. Een granaat met tijdschokbuis is eenvoudig onontbeerlijk, ook de einheidsmunitie zal moeten voorzien zijn van een drie of viervou dige buis. In hoeverre moet worden vastgehouden aan een scherfgewicht van 13 gram is theoretisch niet uit te maken. Natuurlijk moeten lichtere scherven een grootere aanvangssnelheid hebben dan zwaar dere om ongeveer gelijke uitwerking te verkrijgen. Voor kogels van 11 gram en scherven van 13 gram wordt aan genomen en is uit proeven gebleken, dat een arbeidsvermogen van 8 KGM. voldoende is om mensch of paard buiten gevecht te stellen. Houdt men ook voor lichtere scherven hieraan vast, dan zijn de snelheden, die noodig zijn om deze levende kracht te bereiken, omgekeerd evenredig met de wortels uit de massa's van die scher ven. Toch is de juistheid van deze onderstelling aan twijfel onderhe vig, omdat nog andere factoren van invloed zijn op den ernst van de verwonding, dan uitsluitend indringingsdiepte en stootkracht. Zoo schijnt het, dat ook indirecte werkingen ernstige gevolgen kunnen heb ben. Volgens de „Münchener Medische Wochenschrift", 1915, blz. 89', heeft Dr. Goetjes meermalen een dergelijke indirecte uitwerking waargenomen, doordat de levende kracht van de scherven werd 1) In Nederland worden in Oldenbroek jaarlijks uitwerkingsvuren bij de schietschool afgegeven, waarvan de uitkomsten in de beknopte over zichten worden vermeld. Deze gegevens zijn inderdaad in vele opzichten van groote waarde en geven een denkbeeld, wat van de in gebruik zijnde munitie is te verwachten. Van de munitie van onze landmacht is hiervan zoo goed als niets bekend. Waarschijnlijk wordt niet overgegaan tot het uitwerkingsschieten uit zui nigheid met de munitie. Het ware echter te wenschen, dat, indien normale toestanden weer zijn teruggekeerd en dus munitie tegen elke hoeveelheid kan worden verkregen, van dit systeem wordt afgestapt en liefst bij de schietscholen jaarlijks eenige uitwerkingsvuren zullen worden afgegeven, opdat op den duur voldoende gegevens zullen worden verkregen omtrent datgene, wat van onze munitie, als het er op aan komt, is te verwachten. 2009

Indisch Militair Tijdschrift | 1916 | | pagina 57