Uit de pracfijk, Wenken, oragen en anlmoorden ODer militair Strafrecht. Een korf moord als inleiding. Waar mijn verlangen, de voetsporen van Mr. C. A. Bergsma, den redacteur van het, helaas, te vroeg ontslapen Tijdschrift voor Militair Recht in Nederlandsch Indië, te drukken, door opnieuw middels een dergelijk nuttig periodiek te kunnen bijdragen tot de vermeerdering van de voor den officier zoo onontbeerlijke kennis en belang stelling voor dezen tak der rechtswetenschap, waar dat verlangen door mijn drukke ambtsbezigheden niet verwezenlijkt kan worden, past me allereerst een woord van dank aan de redactie van het 1. M. T., die zich bereid verklaarde mij door een vaste rubriek in haar tijdschrift gelegenheid te geven me over genoemd onderwerp te uiten en voeling te doen houden met de lezers, die in ons Militair Strafrecht belang stellen. Ik stel me voor deze taak te vervullen door maandelijks eenige wenken te geven, meest van practisch justitieelen aard, korte op merkingen op het gebied van „voorloopig" en „gerechtelijk" onder zoek, die aaneengevoegd geen wetenschappelijke handleiding, maar een practisch zakboekje voor den fungeerend secretaris of officier commissaris zouden kunnen vormen. Dikwijls toch komt het voor, dat voorloopige onderzoeken door de auditeurs teruggezonden worden en gerechtelijke onderzoeken in de residentie van den Krijgraad aanvulling behoeven, omdat ze onvolledig zijn gehouden, zulks soms ten gevolge van nalatig heid, veelal echter ook, doordat zij, die met de instructie belast zijn, meenen, dat de niet onderzochte punten van geen belang waren of van zelf spreken. Immer zijn deze verzuimen oorzaak ervan, dat de in preventieve hechtenis zuchtende delinquenten den tijd van hun arrest zien verlengd en dat officieren, met de aanvulling dier onderzoeken belast, aan hun gewone militaire diensten worden onttrokken. Dit euvel af en toe door van de auditeurs uitgaande circulaires en opmerkingsbrieven bestreden, hoop ik in de eerste plaats langs dezen weg in belangrijke mate te beteu gelen. Verder verzoek ik den lezer, alle vragen, die bij hem op het gebied van Militair Strafrecht mochten rijzen, aan de redactie van dit tijd schrift te willen openbaren Ik zal naar vermogen trachten deze vragen in het volgend nummer te beantwoorden. Mochten door hef lezen van deze vragen en antwoorden nieuwe kwesties bij 2011

Indisch Militair Tijdschrift | 1916 | | pagina 59