Maskernetten voor den Mitrailleur. [Oct. 1916. Een handbeschermer op deze wijze vervaardigd, heeft de vol gende voordeelen: le. Is het door de grootere hoogte van de in hun lengte liggen de rottanstaafjes onmogelijk, dat het vleesch van den schouder in aanraking komt met den heeten watermantel. 2e. Kan de handbeschermer ook tijdens het vervoer te paard geplaatst blijven en wordt er geen tijd verloren bij in of uit stelling komen. 3e. Kan asbest handbekleeding gemist worden. 4e. Is beschadiging door het verwisselen van een of meer rot- tamibben gemakkelijk te herstellen. 5e. Is de handbeschermer, bij nette afwerking, zeker niet onsierlijk. Bij dezen hand-(tevens schouder-) beschermer behoort nog een lederen halsbeschermer. Deze bestaat uit eene 1 dM. hooge lederen kap (aan de onder zijde voorzien van eene breede lus), welke op den schouder neer klapbaar is, en een smallen halsriem. Nadat de halsriem van achteren door de linker van twee ter weerszijden van den nek op de jas aangebrachte passanten is ge stoken, wordt de halskap middels bovenbedoelde lus aan den hals riem bevestigd. Vervolgens gaat de halsriem vóór de keel langs en wordt onder den rechter passant door, achter in den nek met een gesp gesloten. De passanten beletten het verschuiven van de halskap naar achter, doordat de achterzijde van haar lus daartegen stuit. Gedurende het vervoer van den mitrailleur op het paard, wordt de halskap op den schouder neergeslagen en vastgehouden door een hoog op den bovenarm aangebrachten knoop. Moet de mitrailleur worden gedragen, dan wordt de kap opge zet en voorkomt het verbranden van den hals. Doordat de gesp van den halsriem achter in den nek komt, kan naar behoefte de halskap op linker- of rechterschouder gebracht worden, hetgeen zeer ten gerieve van den handlanger is. Ieder der bedieningsmanschappen dient van zoo'n halsbeschermer voorzien te zijn. Bepaalt sierlijk is hij niet, maar toch zal ieder handlan ger hem, als onderscheidingsteeken van den mitraillist, met trots dragen. Slechts door zich volkomen beschermd te weten tegen verbranden door den gloeienden watermantel, zullen de bedieningsmanschappen, 1061

Indisch Militair Tijdschrift | 1916 | | pagina 5