Oct. 1916) Uit de Practijk. infanterie, die te velde dient en als dat niet kan, dan zou ik zeggen categorie No. 2 in de eerste plaats. Ik schijn het echter mis te hebben, want zij, die het te bepalen hebben, doen het net andersom. Maar is dat wel billijk? W. Ceram, 9 Augustus 1916, Bivak Riring. Sierevelt, le Luit. Inf. De afstanden in een marschcolonne. Tijdens de jongste brigade-manoeuvres hebben we weer eens aan den lijve kunnen ondervinden, dat het marcheeren in een lange co lonne verre van aangenaam blijft Men kan zijn beenen toch al niet zoo den vrijen loop laten, a's men bij compagnies-oefeningen ge wend is, maar het ergste is toch wel de harmonica-beweging. Het tempo brengt steeds ongewenschte afwisseling, want van een slakkengang vervalt men plotseling in den versnelden pas van voor heen. Door een inlandsch fuselier hoorde ik, hierop doelende, eens de opmerking maken: „Saperti koeda mogokV En tot groote hilariteit van de anderen bootste hij het getoeter van den koetsier tegen zijn ros na. De vergelijking vond ik zoo treffend juist, want we vorderden bij die gelegenheid werkelijk, zooals achter een sado- biekje, met horten en stooten. V. V. 168 (1) denkt dit bezwaar op te heffen: Ten einde een gelijkmatigen gang te bevorderen en de voortplanting van stoor nissen in den marsch van de eene afdeeling op de volgende te voor komen, wordt een ruimte gelaten: achter een compagnie infanterie (zelfstandige afdeeling genie troepen) van 10 M.; achter een bataljon infanterie van 30 M.; enz. Of het echter met het vaststellen van deze cijfers gelukkig is geweest, is een vraag, waarop het antwoord hieronder van zelf volgen zal. Erg ruim is de speling niet. Zoolang de colonne zich gelijk een reptiel over den vlakken weg voortbeweegt, kan het van een leien dakje gaan. Dat er evenwel niet veel toe noodig is om haar in den gelijk matigen gang te storen heb ik onlangs nog ervaren, toen ik er een studie van liep te maken. Het mag schier ongeloofeiijk klinken, maar een modderig gedeelte van den weg, waarin ieder zich de beste plekjes uitzocht om deze hindernis over te steken, was oorzaak, dat het met het regelmatige tempo gedaan was. Evenzoo 2016

Indisch Militair Tijdschrift | 1916 | | pagina 64