A B Oct. 1916.] Uit de Practijk. een oneven nummer draagt tot de(n) daar achter staande(n) guide c q. afdeeling van vieren. (Fig A). Wanneer de Cie. zoo eeni- gen tijd gemarcheerd heeft, dan zal haar aanschijn een weinig veranderd zijn. (Fig B.) In de afstanden zal men weinig verschil meer constateeren. Deze hebben overal nagenoeg de zelfde grootte verkregen en wel als tusschen twee dub- belrotten in Fig A De leng te van de Cie is zoodoende aangegroeid tot hare oor spronkelijke frontbreedte vermeerderd met eenige passen. Om het tweede gedeelte van de proef te nemen, doen we de Cie. als zij zich wederom in bataille heeft opgesteld, enkel rechtsom maken. Thans zijn alle af standen in de sectiën de zelfde en gelijk aan de tus- schenruimte van twee manschappen in front (midden op midden gemeten). Stelt de Cie. zich op het Co voorwaarts in beweging, dan zal men waarnemen, dat aan het hoofd dadelijk afgemarcheerd wordt met den pas van behoorlijke lengte, terwijl de overigen vrijwel niet van hunne plaatsen afkomen. Zij nemen de juiste paslengte eerst aan, zoodra de afstand tot hunne voorlieden vergroot is en wel zoodanig als tusschen twee dubbelrotten. Meet men de lengte eens na, als de Cif. een honderd meter doorloopen heeft, dan zal men er zich niet over moeten verwonderen, als deze is uitgerekt tot het dubbele van de frontbreedte in bataille. Als we ons er genoegzaam van hebben overtuigd, dat de praktijk uitwijst, dat de lengte eener marcheerende Cic. in marschcolonne met tweeën ongeveer tweemaal zoo groot is, als ze behoort te zijn en in die met vieren iets meer dan ze wezen mag, dan zullen we ons in commissie begeven, ten einde een verklaring voor dit ver schijnsel te vinden. In front staan de manschappen met een bepaalde tusschenruimte in gelid. Hoogeboom en Pop neemt aan „dat de minste ruimte, wel ke voor elk man, in rij en gelid opgesteld, benoodigd is, op 65 c.M. 0 0 0 0 X XXX X X X X X XXX X X X X X X X X X XXX X X X X X XXX X X X X X 0 0 X 0 0 2018

Indisch Militair Tijdschrift | 1916 | | pagina 66