Uit de Practijk. fOct. 1916. sporadische auto-ontmoetingen beter een gedeelte desnoods over de bermen van den weg te laten loopen dan maar eenvoudig tot een tijdelijk versmallen van de colonne te besluiten. Wil men werkelijk de kans op stoornis tot een minimum reduceeren, om krachten van man en paard zooveel mogelijk te sparen, dan moeten de afstanden beduidend grooter gesteld worden. En dit is vooral in geaccidenteerd terrein een dringende eisch. Een nadeel, deze aanzienlijke colonne-verlenging aanklevende, is, dat de colonne minder overzichtelijk wordt Behalve kleinere voordeelen, zooals minder last van stof, minder aanleiding tot stremming van het publiek verkeer, is een van de grootste lichtpunten, dat we aan marsch- snelheid zouden winnen. Immers nu gaat het meer gelijken op kleinere afdeelingen, welke afzonderlijk marcheeren. Voorts zal, nu er tusschen de onderdeelen meer spatie is, het tempo veel regelmatiger kunnen zijn. Wordt het te volgen tempo van te voren bekend gemaakt, dan kan het hoofd van elke troepenafdeeling er zich naar regelen met behulp van palen langs den mar.-chweg, of anders middels het met den curvimeter op de kaart uitzetten van trajecten. Waarom kunnen we tegenwoordig in zulk een lange colonne per dag betrekkelijk zoo weinig afleggen en voelen we ons na afloop toch zoo lamlendig? Juist door het steeds veranderend tempo; nu eens een vlotte pace tot men stuit en dan weer gedurende eenigen tijd kruipend terreinwinnen. Wordt er desondanks na een marsch over geklaagd, dat er te hard geloopen is en verwijt men dit den voorste afdeelingen, dan kijken de comdt". hiervan soms verrast op, daar ze zich zulks absoluut niet bewust zijn. Meestentijds schuilt zoo iets in het feit, dat bij ontstane stagnatie in de colonne door opstuiting. het hoofd kalm voortschrijdt en zich zoodoende een voorsprong verschaft, welke achteraan ten koste van de marschsnelheid weer bijgewerkt dient te worden Eigenlijk mag zulks niet, doch niettemin gebeurt het altoos. Hoe dieper in de colonne ingedeeld, hoe langer de afdeelingen ook opgehouden worden en des te meer vertraging ze naderhand in te halen hebben. Het bezwaar zou opgeheven zijn, indien men de te groot geworden afstanden zóó liet De weg tot voorkoming van dit euvel wijst zich als het ware reeds van zelf, d. i. ruimeren afstand houden. Vooral bij de aanwezigheid van bereden wapens behoort er meer speelruimte te worden gelaten, dan thans toebedeeld is. Iedereen, die wel eens een bereden comp. comdt heeft gehad, zal bij onder vinding weten, dat mensch en paard tegenstrijdige belangen hebben. Een paard (tenminste een C. Ch-dito) zal tegen een helling opgaande sneller stappen, daarentegen bij het afdalen voorzichtiger te werk gaan, dan wij voetgangers, die in dat geval juist geneigd zijn te freewheelen. Bij de berg-artillerie merkte ik meermalen op, dat kanonniers zich tegen een tjot op lieten trekken aan een paarde- staart, terwijl zij terugkeerende bedoeld lichaamsdeel met een tak 2021

Indisch Militair Tijdschrift | 1916 | | pagina 69