van fllles Wat. De arbeidsbeurs uoor den oud-lndischen militair in de Prins Bendrikkazerne te Dijmegen. Van den directeur van de arbeidsbeurs voor den oud-lndischen militair in de Prins Hendrikkazerne te Nijmegen ontvingen wij onder dagteekening 27 Mei j 1. een verslag over die inrichting, loopende ovtr het jaar 191.^, eene brochure „Gepensioneerden, een kijkje in hun leven op de Veluwe" door Horresco en een overdruk van het hoofdartikel uit de „Avondpost" van 25 en 26 Maart 1916, getiteld „Een prachtig plan". Het zal den meesten onzer lezers niet onbekend zijn, welk verdien stelijk werk de onderluitenant A. van Boxtel als directeur van de arbeidsbeurs in de Prins Hendrikkazerne te Nijmegen levert. Bezield met dm ernstigen wensch verbetering te brengen in de meer dan treurige omstandigheden, waaronder zeer vele gegageerde Indische militairen de hun nog gelaten levensjaren doorbrengen, richtte hij eene arbeidsbeurs op om zijn gewezen kameraden het vinden van een passenden werkkring te verlichten Uit den aard der zaak waren de tijdsomstandigheden in 1915 de werking van deze inrichting niet gunstig, maar toch werden in dat jaar van de 141 oud-militairen, die zich tot het verkrijgen van eene betrekking aan de beurs aan meldden, geplaatst 30 oud-onderofficieren, 5 oud-korporaals en 36 oud-soldaten. Bovendien werden velen wel niet door de recht streeks che hulp van de beurs geplaatst, doch door medewerking van oud-onderofficieren, die reeds aan de eene of andere groote instelling werkzaam zijn. Ook vonden velen, die zich op eene advertentie hadden aangeboden, eene plaatsing op aanbeveling van den directeur. De salarissen wisselden af tusschen 250.— tot ƒ800.- per jaar. Het aantal brieven, briefkaarten en circulaires in 1915 verzonden beliep 23 5 stuks ongerekend nog de vele telefonische gesprekken en persoonlijke bezoeken van den directeur met of bij werkgevers. Een en ander geeft een denkbeeld van den aan de beurs verrichten arbeid. De bereikte uitkomsten zijn van des te meer belang, wanneer men bedenkt, dat onderluitenant van Boxtel voor zijn sympathiek werk niet het minste geldelijke voordeel geniet; alleen verleent het minis terie van koloniën hem eene jaarlijksche vergoeding van f ld 0. voor bureaukosten e.d., waarvan dan nog f:00.voor een schrijver bestemd is. 2023 I. M. T. 1916. 72.

Indisch Militair Tijdschrift | 1916 | | pagina 71