Van Alles Wat. Oct. 1916.J Toch is de arbeidsbeurs op verre niet voldoende om het kwaad afdoende te bestrijden; de Heer van B >xtel is deerste om zulks te erkennen en van daar, dat hij bij zijn verslag een tweetal voor stellen voegt, waarvan de uitvoering zeer veel goeds belooft. Deze voorstellen omvatten de oprichting van een doorgangshuis, tevens kosthuis waarin gevestigd de aanzienlijk uit te breiden arbeidsbeurs en eene voorschoibank, dan wel een bureau voor wekelijksche uit betaling van het gagement en pensioen. Het is de bedoelinr van het doorgangshuis de mannen op te nemen, die bij hunne aankomst in Nederland geen tehuis hebben. Op deze wijze hoopt de Heer van Boxtel ze te verlossen uit de handen der z.g kostbazen, waarvan Ho resco's brochure zulk eene sombere beschrijving geeft. In het doorgangshuis zullen de mannen, gevrij waard voor woeker, kunnen wachten op werk; hier zullen de voor de arbeidsmarkt ongeschikten bezig gehouden worden met huishou delijk werk en hier zullen zij verblijven, die des zomers arbeiden in hotels, als grondwerkers, e d. en des winters buiten wer*zijntn geen vaste woning hebben. Uitgaande van cijfers verstrekt door beheerders van dergelijke inrichtingen, komt de Heer van Boxtel tot, een bedrag flau.OOO.- voor de oprichting van zijn doorgangshuis met alles, wat daarbij behoort, geschikt voor 2 .0 inwonenden ter wijl hij de jaarlijksche kosten op f :4.x).- begroot. Er is echter volgens hem geen twijfel aan, of de zaak zal zich zelve kunnen „b druipen". Met het hoofdartikel in de „Avondpost" van 25 en 26 Maart „Een prachtig plan", vragen wij nu: Wie heeft er hart voor den „oud-lndischen militair? Wie helpt hem Devei igen voor ondergang? „Voorkomen is meer en beter dan klagen, betreuren en nabetrachten. „De verwezenlijking van van B. 's pan zal veel kwaad voorkomen. „Wie helpt in den vorm van eene schrifte ijke toezegging van eene „som voor het doel Er zijn vele rijken in Nederland en velen „worden in deze vreeselijke tijden rijk, en van de rijken zijn er „ni t weinigen, die hun welvaart danken aan Indië. Als welvarende „Oud-Indiërs met de welgestelden in Indië en de vrienden van den „öud-lndischen militair de handen ineen slaan, wordt van B 's plari „ras verwezenlijkt. Dan is het uit met het kostbazensysteem en „dén woeker, waarvan onze oud-Indische militair het slachtoffer is. „Dan kan de man in een goed en fatsoenlijk Tehuis, onder gezellig „huiselijk verkeer en onder kameraadschappelijke lening en toezicht, „geholpen door de arbeidsbeurs, wachten op eene betrekking, welkê „hem in staat stelt gesteund door zijn grooter of kleiner pen ioen „zelf a's fatsoenlijk man in zijn onderhoud, te voorzien. Wie voor „de arbeidsmarkt waardeloos is, behoeft dan niet langer als een „uifgestootene te „zwerven en te zwabberen'*, maar kan in het „Tehuis met aherlei handenarbeid productief werk verrichten''. Wij wenschen den Heer van Boxtel veel succes met zijn hoogst 2024

Indisch Militair Tijdschrift | 1916 | | pagina 72